“Bahar Pavyonu: Amsterdam”

“Bahar Pavyonu: Amsterdam” Yarışması, Vondelpark’ın içinde insanları, doğayı ve mimarlığı birleştiren, simgesel ve çok amaçlı bir pavyon tasarımı için öneriler bekliyor.  

Switch Competition tarafından düzenlenen ve Amsterdam’daki Vondelpark içinde düşünülen çok amaçlı bir pavyon tasarım yarışması olan “Bahar Pavyonu: Amsterdam” mimar, mühendis ve öğrenciler başta olmak üzere herkese açık olarak gerçekleştiriliyor.

Amsterdam, 17. yüzyıldan kalma kanal evleri, üçgen çatıları, yel değirmenleri ve asma köprüleriyle Avrupa’nın mimarlık ve tasarım anlamında önemli kentlerinden biri. Tarihi yapılarla birlikte tamamen organik olarak gelişen modern mimarlıkla birlikte Amsterdam’da özellikle Rönesans, Berlage ve Amsterdam Okulu’nun yaklaşımları güçlü bir harman oluşturuyor. Alan bakımından nispeten küçük olsa da, Avrupa’nın en yeşil kentlerinden biri olma özellliğini sürdüren Amsterdam, koruma ve sürdürülebilirlik konularına oldukça önem veriyor.

Kentte Vondelpark’ın aralarında bulunduğu pek çok park yer alıyor. Her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçi çeken 47 dönümlük bir alana yayılmış olan Vondelpark, çok çeşitli kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Yarışmada tasarımcılardan da farklı aktivitelere ev sahipliği yapacak, bölgeyi harekete geçirecek ve baharın özünü yakalayacak öneriler geliştirmeleri bekleniyor. “Bahar Pavyonu” tasarımı için özel bir işlev programı verilmemekle birlikte, katılımcılar kendi yorumlarına ve projelerinin hikâyelerine göre birincil gördükleri her türlü programı ve etkinliği belirlemek konusunda özgürler. Yarışmanın son teslim tarihi 31 Mayıs.

Ödüller

Birincilik Ödülü: 1200 Euro

İkincilik Ödülü: 800 Euro

Üçüncülük Ödülü: 500 Euro

Detaylı bilgi için: www.switchcompetition.com