AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects’e WA Awards’tan 2 Ödül!

AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects tarafından tasarlanan ‘Avend Beytepe’ ve ‘Akyarlar Villaları’ projeleri World Architecture Community tarafından verilen ödüllerde, 28. proje döngüsünde ödüle layık görüldü.

2006 yılından bu yana World Architecture Community tarafından düzenlenen WA Awards kapsamında, ‘Avend Beytepe’ ve ‘Akyarlar Villaları’ dünyanın pek çok farklı ülkesinden katılımın gerçekleştiği yarışmada, “Tasarlanmış Proje” kategorisinde jüri üyelerinin oyları ile ödül alan projeler arasında yer aldı.

Avend Beytepe

Ankara’nın büyük bir hızla gelişmeye devam eden bölgelerinden Beytepe’de yer alan Avend Beytepe özgün kimliğinin yanı sıra sağladığı imkanlar ve zengin peyzaj alanları ile yaşam standartlarını değiştirecek, yenilikçi bir tasarım olarak ortaya çıkmaktadır. Toplam 140,000 m² inşaat alanına sahip proje 2 parselden ve 4 farklı kütleden oluşmakadır. Blokların konumlandırılmasında iki parselin tek ve büyük bir iç avluya baktığı hissini elde etmek amaçlanmış, bu sebeple bloklar arsa çeperlerine yerleştirilmiş ve mümkün olan en ferah yeşil alan vistası ve kullanımı sağlanmıştır. Bloklarda insan ölçeğini yakalamak amacı ile yatay bir tipoloji tercih edilmiş ve teraslı kütle yapısı ile bu durum pekiştirilmiştir.

Avend Beytepe, estetik bir kaygı ile tasarlanmasıyla beraber kapsadığı planları fonksiyonel bir tutumla birleştirmiştir. Kendi bahçelerine açılan geniş dubleks daireler, yeşil teras çatılar ve arazinin orta noktasında çözümlenen geniş peyzaj alanına hakim farklı tipolojideki ferah dairelerde ev sahipleri kendini özel hissedeceklerdir.

Akyarlar Villaları

Bodrum’un Akyarlar bölgesinde konumlanan proje her biri iki katlı, altı farklı yapıdan oluşmaktadır. Projenin denize sıfır bir arazide konumlanması nedeniyle manzaraya hakimiyet önemli bir unsur olarak ele alınmıştır. Zemin katta yer alan ve bahçeye açılan teras alanlarında deniz manzarasının kesintisiz olması amacıyla yerleşim planı ve villa kotları ön planda tutulmuştur. Villa zemin katlarında geniş yaşam alanlarının, geniş bahçe bölümleri ile desteklenmesi proje başlangıcındaki en temel beklentilerden biri olarak ortaya çıkmıştır. Her bir villa bahçesinde aynı zamanda kendine özel bir havuz tasarlanmıştır.  Sahil boyunca uzanan ve sahilin üst,  villaların alt kotunda bulunan açık alan, günlük yaşamın büyük bir bölümünün geçirileceği bir peyzaj ve yaşam alanı olarak tasarlanmıştır.