Architecture as Measure

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın koordinasyonunu yürüttüğü Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda bu sene yer alacak projenin küratörlüğünü üstlenen Neyran Turan’ın “Architecture as Measure” isimli kitabı yayımlandı.

Neyran Turan tarafından kaleme alınan ve Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek projenin çıkış noktasını oluşturan “Architecture as Measure”, iklim değişikliğini yenilenmiş bir mimari çevresel hayal gücü gerektiren kültürel ve politik fikir olarak konumlandırarak ele alıyor ve “İklim değişikliği çevresinde oluşan mevcut politik krizin ışığında mimarlık, çevrecilik ve teknolojik determinizmin ötesinde farklı diyaloglara olanak tanıyacak alternatif bir çevre düşüncesi için nasıl bir katkıda bulunabilir?” sorusuna cevap arıyor.

Ödüllü mimarlık ofisi NEMESTUDIO’nun ortağı ve California-Berkeley Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olan Neyran Turan’ın, Graham Foundation desteğiyle yayımlanan, basım ve dağıtımını Actar Publishers, grafik tasarımını ise Studiolin’in üstlendiği Architecture as Measure adlı kitabına Amazon üzerinden ulaşılabilir.