Architects Assist

Avustralyalı mimarlar, yangın krizinden etkilenenlere gönüllü mimarlık ve planlama hizmeti sağlamak üzere, Architects Assist adlı organizasyonu kurdu.

100’ün üzerinde Avustralyalı mimarlık ofisinin katılımıyla kurulan Architects Assist, Avustralya’nın neredeyse tamamına  sirayet eden yangından etkilenenlere ücretsiz planlama ve tasarım hizmeti sunuyor.

Atelier Jiri Lev’in kurucusu Jiri Lev öncülüğünde kurulan organizasyon, bireysel eylemin krizden etkilenen kişilere afet yardımı sağlamak için yeterli olmayacağına inanıyor ve bu nedenle mimarları toplu bir etki yaratmaya davet ediyor.

Sayıca yetersiz mimar bulunan bölgeler ile bu hizmeti sağlayacak çokça kişinin bulunduğu bölgeler arasında dengeli bir yönlendirme ve koordinasyon kurulacağını belirten organizasyon, felaketten etkilenen insanların kaybettiklerinin yerini alacak yapıların tasarım ve planlama sorumluluğunu üstlenecek. Ayrıca küçük işletme ve topluluklar için, ticaret ve kültür yapıları tasarlayacak.

Architects Assist, bu girişimin orman yangınları krizinin ötesine geçmesini ve kalıcı hale gelerek, sürekli hizmet verebilmesini umuyor. Hatta bu dayanışmayı uluslararası ölçeğe taşıyarak, Architects Assist: Global Directory üzerinden, farklı coğrafyalarda da farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.