Alkindy Showroom ve Ofis Projesi

Cidde, Suudi Arabistan

Künye

İç Mimari Tasarım : OSO Mimarlık Tasarım

Proje Ekibi : Okan Bayık, Serhan Bayık, Ozan Bayık, Erkan Çeçen, B. Bahar Çiçekçi, Murat Lüleci

İşveren :  Alkindy for Shoes

Uygulama : OSO Mimarlik & Alkindy

Proje Alanı : 690 m²

Proje Tarihi : 2017

Fotoğraflar : OSO Mimarlık

Alkindy showroom ve ofis projesi; Suudi Arabistan – Cidde merkezli bir ayakkabı firması için tasarlanmıştır.

690 m2’lik kat planına sahip projenin, %65’i showroom, %35’lik alanı ise firmanın yönetim ofisine aittir. Binanın yapısal formundan dolayı showroom alanı, eğrisel bir koridor ve bu koridorun yanlarında oluşan bağımsız sergi alanlarından oluşmaktadır. Projenin ana konseptini, bu bağımsız sergi alanlarını mimari bir dil birliği altında birleştirme fikri oluşturmuştur. Bu amaçla tasarlanan tavan sisteminin, ziyaretçileri girişten itibaren yönlendirmesi ve davetkâr bir etki yaratması hedeflenmiştir. İlave olarak tavan çıtları ile aydınlatma sisteminin entegrasyonu sayesinde verilmek istenen yönlendirme ve davetkârlık hissi pekiştirilmiştir.

Showroom’un en sonunda sosyalleşme amaçlı kullanımlara hizmet etmesi için bir “kitchenette” planlanmış, bu sayede müşterilerin mekânın tümünü gezmelerine katkı sağlayacak bir çekim merkezi oluşturulmuştur. Tasarım prensibi olarak, showroom’da lüx ve şık bir atmosfer yaratılması hedeflenmiş, bu doğrultuda ağırlıklı olarak beyaz ve parlak malzeme seçimleri tercih edilmiştir. Ayrıca sergi duvarlarındaki ayna kullanımı ile mekânın ve ürünlerin görsel algısı ile derinlik hissi ikiye katlanmıştır.

Ofis girişinde yer alan karşılama bankosu, arap alfabesinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Genel anlamda sade ve minimal bir tasarım dilinin benimsendiği ofis mekânları, bir açık ofis ve 4 müdür odası ile çok amaçlı bir lounge’dan oluşmaktadır.

Genel anlamda; tasarlanan showroom ve ofis mekânının, firma kimliği – faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş;  dolayısı ile mekâna, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.