AI City

Mimari Tasarım
BIG

Tasarım Ekibi
Per Bo Madsen, Nanna Gyldeholm Møller, Dominic James Black, Gabrielle Nadeau, Dora Jiabao Lin, Enea Michelesio, Biqin Li, Yara Rahme, Natchaluck Radomsittipat, Ipek Akin, Linnea Lujak, Laura Wätte, Peter Mortensen, Sergiu Calacean, Mattia Di Carlo, Høgni Laksafoss, Jan Magasanik, Eddie Can, Annette Jensen, Mussa Algasra, Marcela Dominika Rydalska, Laurent De Carniere, Cheng-Huang Lin, Nandi Lu, Henrik Jacobsen, Seda Yildiz, Lucas Coelho Netto, Marah Wagner, Vladislav Saprunenko, Jean-Sébastien Pagnon, Dimitrie Grigorescu, Alexander Matthias Jacobson, Kamila Abbiazova, Katrine Juul, Ella Murphy, Tore Banke, Cristian Teodor Fratila, Frederic Lucien Engasser, Ulla Hornsyld, Paul Johann Kohlhaussen, Eric Li, Erik Kreider, Karolina Lepa-Stewart, Tristan Harvey, Miles Treacy, Timo Harboe Nielsen, Andy Coward, Qingfeng Li, Milan Moldenhawer, Mamak Mazaheri, Daniel Ferrara Bilesky, Jesper Petersen

Proje Yeri
Chongqing, Çin

İşveren
Terminus Group

Proje Alanı
135.000 m²

BIG tarafından tasarlanan ve çevredeki manzaraya referans veren AI City’nin, çatılarıyla bir dağı anımsatan kütlelerinin tanımladığı avlular ve vadiden ilham alınarak tasarlanan bölümünün yeşil çatıları çeşitli açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Çin’in güneybatısındaki, “dağ şehri” olarak bilinen Chongqing’de, Yüksek Teknoloji Sanayi Geliştirme Bölgesi içinde yer alan AI City, teknoloji şirketi Terminus Group’un genel merkezine ev sahipliği yapacak.

BIG’nin çevredeki manzaradan ilham alarak tasarladığı kampüs, çatılarıyla bir dağı ve bir vadiyi tanımlayan kütlelerden oluşuyor. 75.000 metrekarelik AI City; insanların, teknolojinin ve doğanın bir arada bulunduğu bir kampüs olarak tasavvur edilmiş.

Kampüsün dağı anımsatan bölümü kamusal işlevlere sahip korumalı avluları barındırırken vadiden ilham alınarak tasarlanan bölümü açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapacak yeşil çatılara sahip.

Doğal ışıklı ve havalandırmalı yeşil avlular belirli kamusal etkinlikleri barındıracak; spor etkinlikleri, sanat sergileri ve çeşitli fuarlar binaların arasına yayılmış teknolojik parkta gerçekleşecek. Öte yandan, çarşı ve kafeler gibi ticari mekanlar kampüsün dışarıdan kullanımını artıracak. AI CITY boyunca ulaşım, elektrikli bisikletler ve robotik araçların kullanıldığı akıllı bir sistem ile sağlanacak.