Ağaç Evi

Mimari Tasarım
VTN Architects

Tasarım Ekibi
Vo Trong Nghia, Masaaki Iwamoto, Kosuke Nishijima, Nguyen Tat Dat

Proje Yeri
Ho Chi Minh, Vietnam

Yüklenici
Wind and Water House JSC

Tamamlanma Tarihi
2014

Toplam İnşaat Alanı
226 m²

Fotoğraflar
Hiroyuki Oki

Kentlilerin doğayla bağlantısının gün geçtikçe azaldığına dikkat çekmek isteyen VTN Architects, konutun farklı bölümlerini oluşturan beton kutuları adeta birer saksı gibi kullanmış.

Hızlı kentleşme etkisi altında Vietnam’daki şehirler, yeşil dokunun ve tropikal ormanların hakim olduğu kökenlerinden çok uzakta. Örneğin Vietnam’ın 7 milyondan fazla nüfusa sahip, en büyük şehri Ho Chi Minh’in sadece % 0,25’lik bölümü yeşil dokuya sahip. Diğer tüm büyük şehirler gibi trafik yoğunluğunun ve buna bağlı olarak hava kirliliğinin de görüldüğü şehirde yaşayan yeni nesil, doğa ile bağlantısını kaybetme tehdidi altında.

VTN Architects, bu duruma tepki olarak, 155.000 USD gibi dar bir bütçeyle inşa edilen Ağaç Evi projesinde doğayı odağa alarak alternatif bir konut üretimine işaret etmiş. Her biri farklı bir işleve hizmet eden beş beton kutu, üstlerindeki ağaçlar için adeta saksı görevi görüyor. Çatıdaki kalın toprak tabakası aynı zamanda yağmur suyu havzası olarak da çalışıyor. Bu fikrin, gelecekte birçok konutta uygulanmasıyla bölgenin önemli sorunlarından sel ve su baskını için üretilecek çözümün bir parçası olabileceği öne sürülüyor.