“Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Çelen – Güven Birkan”

Çelen Birkan ve Güven Birkan’ın meslek yaşamlarının “tortu”sunu derleyerek aktardıklarını, çalışma ortamlarından paylaştıkları anıları içeren “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Çelen-Güven Birkan”, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yayınları tarafından yayınlandı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen yayın çalışmalarına devam ediyor. “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmelerinde meslektaşların yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi, kitaplaştırılması amaçlanıyor. Mimarlığın her alanında çalışma yürütmüş değerli meslektaşların katkılarının derlenmesi, alanlarıyla ilgili aktarabileceklerinin yayına dönüştürülerek kalıcılaştırılması ülkemiz mimarlık meslek ortamının bir başka köşesini aydınlatıyor.

Dizinin diğer kitaplarından farklı bir anlatımla, Çelen Birkan ve Güven Birkan’ın kronolojik de olmayan bir yaklaşımla meslek yaşamlarının “tortu”sunu derleyerek aktardıkları, çalışma ortamlarından paylaştıkları anıları son derece ilginç ve öğretici. Bu yayın, geçmişten geleceğe neler aktarabileceğimize, deneyimlerimizi nasıl anlamlı kılabileceğimize iyi bir örnek oluşturuyor.