Zilvar Evi

Mimari Tasarım
ASGK Design

Tasarım
Gabriela Kapralova, Vitek Donat, Peter Hricovec

Proje Yeri
Lodin, Çekya

Ana Yüklenici
Tesari Osik

Tamamlanma Tarihi
2013

Proje Alanı
109 m²

Fotoğraflar
Petra Hajska, Veronika Nehasilova, Gabriela Kapralova

ASGK Design tarafından, mekanların doğayla kuracağı bağlantı merkeze alınarak tasarlanan Zilvar Evi’nin çarpıcı formu, işverenin 4 yaşındaki oğlunun isteği üzerine bir eklem bacaklı formunun soyutlanmasıyla oluşmuş.

Doğu Bohemya’daki küçük bir köy olan Lodin’in tarlaları ve ormanları arasında yer alan Zilvar Evi, üç kişilik bir ailenin birlikte vakit geçirmesini sağlayan bir sığınak.

Doğayla bağlantı, birkaç yaşlı ağaç ile açık kırsaldan ayrılan evin temel tasarım stratejisi olarak belirlenmiş. Farklı boyutlara sahip geniş pencereler ve terasa kadar taşan döşeme kaplaması, iç ve dış mekanı birbirine bağlıyor.

Yapının zemin katında oturma odası, mini mutfak, teras, küçük bir banyo ve yükseltilmiş platform bulunurken iki ayrı merdivenle ulaşılan üst katta ise yatak odaları yer alıyor.

Uzun ömürlülüğü artırmak için “yanma ve lekeleme” tekniği kullanılarak işlenmiş karaçamla kaplı ahşap konstrüksiyon evin çarpıcı formu, işverenin evin bir eklem bacaklı gibi görünmesini isteyen 4 yaşındaki oğlundan ilham alınarak tasarlanmış. Bu formun soyutlanması, biri güneydeki mevcut meşe ağacına, diğeri ise kuzeydeki dönerek kırsala yönelen iki kütle oluşturmuş.