Zeytin Evleri

Mimari Tasarım
mar plus ask

Tasarım Ekibi
Ask Anker Aistrup, Mar Vicens Fuster

Proje Yeri
Mallorca, İspanya

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
25m²

Fotoğraflar
Piet Albert Goethals

mar plus ask tarafından tasarlanan Zeytin Evleri’nin biri mevcut bir yapıdan dönüştürülen, yarı gömülü iki kütlesi, zeytin ağaçları ve taş kütleleriyle bütünleşirken zeytin yapraklarının tamamlayıcı renkleriyle sıvanmış iç mekanları, manzaraya bakarken daha canlı, tanımlı ve keskin bir optik etki yaratıyor.

Akdeniz’e bakan Mallorca Tramuntana Dağları’nın tepesinde yer alan Zeytin Evleri, biri eski bir taş yapıdan dönüştürülmüş, diğeri ise yeni iki kütleden oluşuyor. Mevcut yapının yenilenmesi,  sadece bir yeni yapıya ihtiyaç duyulmasını ve ayak izinin ikiye bölünmesini sağlamış. Yarısı gömülü olan yeni kütle ile mevcut yapı, bağlama entegre oluyor ve yaşlı zeytin ağaçları ve taş kütleleriyle bütünleşiyor.

Yapıların duvarlarının iç yüzü zeytin yapraklarının tamamlayıcı renkleriyle kaplanmış. Böylelikle içeriden manzaraya bakarken daha canlı, tanımlı ve keskin bir optik etki sağlanmış.

Evler sadece temel gereksinimlere cevap verecek şekilde tasarlanmış. Mobilyalar yatak, banyo, şömine, lavabo, fırın, masa ve tabureler ile evin arkasındaki güneş panelleri ile çalışan bir buzdolabından oluşuyor.