Zanaatın Ötesi Sergisi

Zanaatın Ötesi sergisinde, “Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” Avrupa Birliği projesi için üretilen çalışmalar, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında 28 Haziran tarihine kadar Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Kadim Anadolu Zanaatlarının güncel tasarımlarla birleştiği örneklerin sergilendiği proje yurt dışından iş birliği yapılan kurumların katılımı ile gerçekleşti. “Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” projesinin sergi açılışında konuşma yapan Ahmet Misbah Demircan, “İnsanoğlunun geçmişten koparak geleceği inşa etmesi mümkün değildir. Dolayısıyla Türkiye Tasarım Vakfı’nın emeğinin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.” dedi.  

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın araştırma ve geliştirme merkezi olduğuna dikkat çeken Demircan, “Orada hikâyelere bakıyoruz ve geleneksel el sanatçılarımızı destekliyoruz. Zanaatkarlarımız korunması gereken kültür mirasıdır. Onlara emek vermek, tasarım güçlerini yeniliklere aktarmak en önemli vazifemizdir. Kültürümüzü çoğaltma konusunda bize verdikleri destek için Türkiye Tasarım Vakfı’nı alkışlıyorum” ifadelerini kullandı.

 Sergi hakkında düşüncelerini paylaşan Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Gülname Turan: “Sergi, Türkiye Tasarım Vakfı’nın ‘Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara’ Avrupa Birliği projesinin çıktısıdır. Projemiz uzun soluklu, 15 ay süren bir projedir. Sergimizde, Avrupalı tasarımcıların İznik Çiniciliği, Taş İşlemeciliği, Sedef Kakmacılık, Yorgancılık ve Keçecilik zanaatlarının güncel yaklaşımlarla yorumladıkları tasarımlar yer alıyor. Tasarımcılar Avrupa’dan, zanaatçılar ise Türkiye’den, farklı şehirlerden bu konuların en iyi ustalarıdır.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Hedefimiz Anadolu’nun kültürel mirasını güncel ihtiyaçlar ile bir araya getirerek geleceğe taşımak, zanaat tipi üretimin devamını sağlamak. Zanaat tipi üretim bilgisini güncel ihtiyaçlarla buluşturarak piyasadaki ihtiyaçlara yönelik ürünlere dönüşmesini sağlamak. Dolayısıyla bir yandan kadim geleneklerimizin devamını sağlarken diğer yandan da bu bilgiye haiz ustaların işlerini devam ettirebilecekleri bir ekonominin sağlanması için çalışıyoruz.” 

Türkiye Tasarım Vakfı’nın, Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH- II) Hibe Programı ile finanse edilen, proje ortakları Brumen Foundation ve Geleneksel Sanatlar Derneği ile yürüttüğü “Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” Avrupa Birliği projesinin odağında İznik Çiniciliği, Sedef Kakmacılık, Keçecilik, Taş İşlemeciliği ve Yorgancılık zanaatları bulunuyor. 

Proje ortaklarının yanı sıra Avrupa’nın önde gelen tasarım kurumlarından Design and Crafts Council Ireland, Designaustria, Design Denmark, Dutch Design Foundation ve Latvian Design Centre temsilcilerinin de destekleriyle açık çağrı yapıldı. Avrupa’dan tasarımcıların kısa filmleri referans alarak Anadolu zanaatlarını kendi uzmanlıklarının güncel yaklaşımlarıyla yeniden yorumlamaları ve tasarım önerilerini paylaşmaları istendi. Açık çağrıya 20 ülkeden 124 tasarım önerisi geldi. Bu öneriler Ajda Schmidt, Aslıhan Berkmen Birkandan, Mehmet Ali Güveli, Fokke Moerel, Gülname Turan, Maeve Murphy ve Seza Sinanlar Uslu’un yer aldığı jüri tarafından incelenerek seçilen 10 tasarım önerisi üretim aşamasına geçti. Avrupa’dan gelen tasarımcılar, zanaatkarlar ile birlikte çalışarak tasarım önerilerini geliştirdiler. 

Tasarımcı adı, ülkesi ve zanaat-ürün adı bilgisi ise şu şekilde;

Alice Guidi | İtalya (İznik Çiniciliği)

Ürün Adı: Macchia

Lola Buades Balle | İsveç (İznik Çiniciliği)

Ürün Adı: SU

Cyrielle Colaye | Fransa (Keçecilik)

Ürün Adı: Tramer

Carla Joachim & Jordan Morineau | Hollanda (Keçecilik)

Ürün Adı: “Sunrise” – An ode to felt-making

Shikhar Bhardwaj | Fransa (Sedef Kakmacılık)

Ürün Adı: Inlaid Wireless Pod

Carla Pisano | İtalya (Sedef Kakmacılık)

Ürün Adı: Twin Doors

Aleksandra Kowalczyk | İrlanda (Taş İşlemeciliği)

Ürün Adı: Untitled (Stone-carved Relief Sculpture)

Pia Matthes | Almanya (Taş İşlemeciliği)

Ürün Adı: Knitting Stone

Kelly Konings | İsveç (Yorgancılık)

Ürün Adı: The New Quilted Coat

Anna Līva Traumane & Harijs Vucens | Letonya (Yorgancılık)

Ürün Adı: Soft Body

Sergi, 28 Haziran 2022 tarihine kadar saat 10.00-18.00 arasında Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.