Yimeng Cloud House

Mimari Tasarım
Greyspace Architects

Tasarım Ekibi
YING Shijiao, JU Anqi, ZHAO Baiqiao, WU Xing, YE Guanxin, ZHANG Kai

Proje Yeri
Mengyin, Linyi, Shandong, Çin

İşveren
Shandong Cloud House Tourism Development Co., Ltd.

Yüklenici
Shandong Puzhu Decoration Engineering Co., Ltd.

Strüktür Tasarımı
HUANG Xi

İnşaat Mühendisi
LI Hesheng

Mekanik ve Elektirik Mühendisliği
Ruiwen Engineering Design

Proje Tarihi
2019

Tamamlanma Tarihi
2020

Proje Alanı
1.406 m²

Fotoğraflar
WU Jianquan (Sensor Images)ZHU Enlong

Greyspace Architects imzası taşıyan Yimeng Cloud House’un tasarımında, yapının bulunduğu coğrafi konuma işaret eden “bulut” imgesinin hafiflik, mobilite, bulanık sınır gibi özellikleri soyut ve somut olarak yorumlanmış.

Yaklaşık 1.233 metrekarelik alanda konumlanmış, 2 katlı ve 19 odası bulunan butik hostel Yimeng Cloud House, Shandong’daki Yimeng Dağı’nda, turistik Yunmeng bölgesine giden yol üzerinde, bölgenin tipik köylerinden birinde yer alıyor. Terk edilmiş bir ilkokulun 40×32 metrelik arsasına inşa edilen yeni hostel, orijinal okul binasının ayak izi üzerinde yükselmiş ve iç avlu, dış koridor gibi eski yapının mekansal özellikleri ile malzemelerin oluşturduğu kolaj korunarak tasarlanmış.

“Bulut” bir görsel imge olarak tasarıma dahil edilmiş. Bulut imgesinin hafiflik, mobilite, bulanık sınır gibi özellikleri, soyut ve somut olarak yorumlanmış. İç avlu sirkülasyonu, farklı kotlardaki mekanları birbirine bağlayan bir gezinti yolu olarak tasarlanmış. Kullanıcıların bu yol ile bağlanan havuz, kademeli teraslar, açık hava restoranı gibi bir dizi mekanı deneyimleyerek keşfetmelerini hedeflenmiş.

Köyün ve proje alanının bağlamsal analizinden elde edilen kare ayak izinin getirdiği keskin sınırlar bulanıklaştırılarak mekansal çeşitlilik sağlanmış. Bina hacmi, ikinci kattan alçak olan cadde cephesinde net bir yatay çizgi ile iki bölüme ayrılmış. Çizginin üstünde “hafiflik” kavramını sembolize eden beyaz hacim yer alırken, altta sadece girişi barındıran kesintisiz bir duvar konumlandırılmış. Yerel granit ve yer yer kırmızı tuğla ile dekore edilen soluk renkli duvarın pürüzlü dokusu, yukarıdaki beyaz kütlenin aksine görsel “ağırlık” oluşturmuş.

Yine bulutlara referans veren, rastgele yerleştirilmiş, delikli ve kavisli alüminyum paneller, avludaki havuzla birlikte ışık oyunları yaratırken aynı zamanda bazı kamusal alanları ve misafir odalarının girişlerini de perdeliyor. Alüminyum panellerle sağlanan etki, iç mekanda bulutu andıran avizelerle ve mobilyaların strüktürünü oluşturan kıvrımlı tel ızgaralarla sürdürülmüş.