Yıldız Salman – İstanbul’un Geçen Yüzyılı: Mekan, Hafıza, Dönüşüm | Cumartesi Aurası

Yıldız Salman, İstanbul’un Geçen Yüzyılı: Mekan, Hafıza, Dönüşüm başlıklı konuşmasıyla 8 Haziran tarihinde AURA İstanbul tarafından herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenen Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisine konuk oluyor.

2017 yılından itibaren herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenen, Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisi, 2024 Bahar Döneminde AURA İstanbul’un Beşiktaş’ta yer alan merkezinde yüz yüze olarak devam ediyor.

Serinin 8 Haziran 15.00 tarihli konferansına, “İstanbul’un Geçen Yüzyılı: Mekan-Hafıza-Dönüşüm” başlıklı konuşmasıyla Yıldız Salman konuk oluyor.

Stoneline ana sponsorluğunda, Kahve Dünyası ikram sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenen etkinliğin kontenjanı sınırlı olduğu için kayıt gerekiyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde görev yapan Yıldız Salman, mimarlık lisans ve restorasyon alanında yüksek lisans ve doktora eğitimlerini İTÜ’de tamamlamış. Boğaziçi Kentsel Sit Alanının Korunma olasılıkları başlıklı doktora çalışması sürecinde Politecnico di Torino’da, doktora sonrasında da araştırmacı olarak Columbia Üniversite’sinde bulunmuş. Araştırma konularının odağını oluşturan çevre ölçeğinde koruma, koruma kuramı, koruma-turizm ilişkisi ve modern mimarlık mirasının korunması konularında yayın yapıyor ve ders veriyor.

2007-2012 yılları koruma kurulu üyeliği yapan Salman, profesyonel çalışmalarının yanında, koruma alanında faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına destek veriyor. Yıldız Salman, Kor-Der, ICOMOS Türkiye Milli Komitesi, ICOMOS 20. Yüzyıl Mirasını Koruma Bilimsel Komitesi gibi meslek örgütleri üyesi ve DOCOMOMO Türkiye Çalışma Grubu’nun eş başkanı görevini sürdürüyor.