Yıldız Entegre Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Ercan Şahin: Yatırımlarımızı Bugün ürettiklerimiz, yarınlarımızı tüketmesin anlayışıyla hayata geçirdik.

Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinin başında gelen Yıldız Entegre, geçmişten bugüne Ağacın İzinde mottosuyla çalışmalarını sürdürürken geçtiğimiz yıl Ağacın İzinde platformunu hayata geçirerek orman ürünleri sektöründe bir ilke daha imzasını attı. Yıldız Entegre’yi hem daha yakından tanımak hem de sektörde uzun süredir konuşulan Ağacın İzinde’yi konuşmak amacıyla, Yıldız Entegre Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Ercan Şahin’e merak ettiklerimizi sorduk.

Yıldız Entegre’nin hikayesini kısaca aktarabilir misiniz?
EŞ: Bizim için çalışmak her zaman bir “hizmet koşusu” oldu. Kurulduğumuz günden bu yana doğduğumuz topraklara katkıda bulunmaya, uluslararası platformda ülkemizi saygın bir şekilde temsil etmeye odaklandık. Bu hizmet koşusunda temel değerlerimiz; yaşadığımız topluma ve çevreye duyarlı, modern teknoloji temelli ve kaliteden taviz vermeyen bir üretim anlayışıyla sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamak oldu. 1890 yılında Trabzon’da kereste ticareti ile başlayan hikayemizi, yıllar geçtikçe kurumsallaşma hamlesiyle ileriye taşıdık. Bugün geldiğimiz noktada orman ürünleri sanayinde Türkiye’nin lider şirketi olduk.

Bu süreçte girişimci ve yenilikçi yaklaşımımızdan asla vazgeçmedik. Dünyada yaşanan değişimleri ve dönüşümleri yakından takip ettik. Kendi pazarımızı olduğu kadar dünya pazarının da ihtiyaçlarını anlamaya ve bu ihtiyaçlara sürdürülebilir çözümler üretmeye odaklandık.

Bugün Yıldız Entegre, Türkiye’nin en büyük 29. sanayi şirketi. Dünyada orman ürünleri sektöründe yer alan ilk 10 şirket arasında. Şirketimizin amiral gemisi olan Kartepe Tesisi, dünyanın tek çatı altında kurulmuş en büyük entegre MDF üretim tesisi olma özelliğine sahip. Bu süreçte her zaman “Bugün ürettiklerimiz, yarınlarımızı tüketmesin” anlayışıyla kararlar verdik; yatırımlarımızı bu bakış açısı ile hayata geçirdik. Hem günümüz hem de gelecek kuşaklar için taşıdığımız sorumluluğun bilinci ile yolumuza devam ediyoruz.

2022 için proje ve yatırım hedefleriniz neler?
EŞ: Sanayi şirketi olmanın en önemli özelliklerinden bir tanesi yatırımın sürekli devam etmesi. Üretim tarafında zaten her zaman devam eden yatırımlarımız mevcut. Bunun yanında tüm dünyada pazarlama stratejilerinin çok daha önem kazanacağı bir döneme giriyoruz. Bu, orman ürünleri sektöründe de önemli değişimleri beraberinde getirecek. Bu da özellikle pazarlama ve iletişim tarafında dijitalin çok daha hakim olacağı; dijital dönüşüm
süreçlerinin şirketlerin tüm faaliyet alanlarına nüfuz edeceği bir yapıyı zorunlu kılıyor. Bu kapsamda dijitalin dokunduğu her alanı çok önemsiyoruz, buna uygun yatırımları da hızla hayata geçiriyoruz. Pazarlama odaklı dijital yatırımlarımızın başında web sitemize ve uygulamamıza entegre ettiğimiz Çek Seç Uygula teknolojimiz geliyor. Artırılmış gerçeklik marifetiyle parke seçiminde istenilen mekana akıllı telefonunuz aracılığıyla VarioClic ve TerraClick parke modellerimizi gerçeğe en yakın haliyle uygulayarak, deneyimleyebiliyorsunuz. Yine uygulama içerisinde yer alan satış noktaları bölümünden kendinize en yakın Yıldız Entegre bayisine ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca üretim ve insan kaynaklarının yönetimi konusunda da dijitalleşme çalışmalarımız tüm hızla devam ediyor. Robotik proses otomasyonu başta olmak üzere SAP S4 Hana, ARIBA ve WM projeleri şu an yürütmekte olduğumuz diğer dijital dönüşüm projelerindendir.

Biliyoruz ki dijitalleşmenin sonu yok ve sürekli yeni teknolojilerle kendini yenileyen bir konu. Biz de Yıldız Entegre olarak bu yürüyüşümüze duraklamadan devam ediyor ve dinamik, yenilikçi kaslarımızı güçlü tutarak bunun pazardaki dönüşünü müşteri memnuniyeti olarak takip ediyoruz.

Günümüzün her alanda en önemli odak noktası dijitalleşme. Yıldız Entegre dijital dönüşüm alanında neler yapıyor?
EŞ: Yıldız Entegre olarak son dönemde dijital dönüşüm süreçlerine çok büyük yatırım yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. İnovasyonu temel alan yaklaşımımızla bir yandan üretim süreçlerimizi geliştirirken bir yandan da pazarlama alanında müşteri deneyimini güçlendirecek adımlar atıyoruz. Geçtiğimiz dönemde dijital katalog yönetim sistemini tüm ürün gruplarında devreye aldık ve 3D Kartela ve Sanal Showroom gibi sektörde öncü çok sayıda uygulamayı hayata geçirdik. Şimdi de aslında yukarıda bahsettiğim gibi “Çek, Seç, Uygula” çözümümüzle birlikte dijital taraftaki varlığımızı güçlendirdik.

Detaylı bir şekilde bu yenilikçi teknolojimizi anlatmamız gerekirse, “Çek, Seç, Uygula!” ile kullanıcılar, istedikleri parke modelini sadece saniyeler içerisinde mobil telefonları ya da bilgisayar ekranları aracılığıyla odalarının zemininde gerçeğe en yakın hali ile görebiliyor. Uygulama, zemin üzerindeki mobilya, halı gibi nesneleri ve kot farklarını da algılayarak tüketicilere hayallerindeki tasarımı mekanlarına hatasız uygulama fırsatı sağlıyor, parke değişim sürecindeki tüm belirsizlikler ortadan kalkıyor. Uygulamanın çalışma sistemi de oldukça basit. Hem ev hem de ofis tasarımlarında kullanılabilecek uygulama kapsamında kullanıcılar, parke değişimi düşündükleri mekanların fotoğraflarını çekiyor. Yıldız Entegre mobil aplikasyonu ya da Yıldız Entegre internet sitesindeki “Çek, Seç, Uygula!” bölümüne bu fotoğraflar yükleniyor. Sisteme yüklenen fotoğraflar üzerinden, kullanıcılar VarioClic ve TerraClick ürün grubundaki model ve renk seçeneğinde parkeleri odalarının zemininde görebilecek; model ya da renk tercihlerini de zevklerine ve odanın uyumuna göre yapabiliyor.

Bayilerimizden, parke ustalarımızdan ve tüketicilerimizden bu uygulama ile ilgili çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Dijital dönüşüm alanındaki yatırımlarımızı önümüzdeki günlerde artırarak sürdüreceğiz.

Hedef kitlesi arasında; mimarlar, tasarımcılar, iç mimarlar, endüstriyel tasarımcılar, öğrenciler, akademisyenler ve tasarım odağında iş yapan profesyonellerin yer aldığı ve ağacın DNA’sının izini süren Ağacın İzinde yoğun ilgi görüyor. Ağacın İzinde’yi kısaca anlatabilir misiniz?
EŞ: Orman ürünleri sektöründe hizmet veren bir kurum olarak tahmin edersiniz ki ağacın önemi bizim için çok büyük. 10 maddelik bir manifestoyla hayata geçirdiğimiz Ağacın İzinde’nin ilk maddesine “gezegenin ve insanın iyiliği için” diyerek başladık. Ziyaretçilerimize; tasarım odağında özgün alternatifler, ilham veren tasarım fikirleri, mimar portreleri, yenilikçi projeler, doğa, keşif ve başarı hikayelerinin yer aldığı haber ve videolara kadar 360 derece bir içerik dizisi sunuyoruz. Bunun yanı sıra ziyaretçilerimiz yorum ve eleştirilerini de paylaşabiliyor.

Bir de yine sektörde bir ilk olan Tasarımda Orman Ürünleri isminde bir sözlük yayınladınız. Kısaca ondan da bahsedebilir misiniz?
EŞ: Hızla değişen dünyada, hayatlarımız, iş biçimlerimiz, sözcüklerimiz, dinamiklerimiz ve yöntemlerimiz de aynı oranda biçim değiştiriyor. Bu yoğun devinimde her zaman farkına varamasak da hayatımızda çoğu şey dönüşüme uğruyor. Yıldız Entegre olarak bizler, Orman Ürünleri Sektörü’ndeki değişim, gelişim ve dönüşümleri, ağacın DNA’sının izini sürmek ve hem mimari hem de endüstriyel ürün tasarımının gelişim süreçlerini madde madde inceleyerek aktarmak amacıyla Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü’ne imzamızı attık. Ağacın DNA’sının izini süren ve sektör çalışanlarına “Ağacın İzinde” ilerleyerek hem mimari hem de endüstriyel ürün tasarımının gelişim süreçlerini madde madde sunduğumuz Ağacın İzinde: Tasarımda Orman Ürünleri Sözlüğü’nü YEM Yayın ile birlikte hazırladık. Orman ürünleri alanında yakın dönemde geliştirildiği için yeterince bilinmeyen kavramları, terimleri de gün yüzüne çıkardığımız rehber niteliğindeki bu sözlüğün, bilgilendirici yaklaşımı ve vizyonuyla sektörümüze katma değer katacak bir hamle olduğunu düşünüyorum.