Yeni Nesil Öğrenci Yurtları

İç Mimari Tasarım

Renda Helin Design

Konsept Tasarımı

Renda Helin Design

Uygulama Projesi

Renda Helin Design

Proje Yeri

Esenyurt, İstanbul

Proje Yöneticisi

Nurten Gülşan

İşveren

Torunlar GYO

Ana Yüklenici

Torunlar GYO

Şantiye Yöneticisi

Servet Işık

Grafik Tasarım

Renda Helin Design

Proje Tarihi

2017-2018

Proje Bitiş Yılı

2018

İnşaat Tarihi

2018

Toplam İnşaat Alanı

25.780 m²

Dijital Baskı ve Uygulama

Karınca Reklam, Universal Reklam

Fotoğraflar

Furkan Uyan

Mekanik Proje

Tanrıöver Mühendislik

Aydınlatma Danışmanı

Studio Lighting Design

Aydınlatma Projesi

Bahar Aydınlatma

Seramikler

Kütahya Seramik

PVC Zeminler

Unigen

Mobilyalar

İstikbal Mobilya, Corenet, Güveli Mimarlık,  İSTproje, Papatya

Elektrik İşleri

Timsan

Mekanik İşleri

Neka

Endüstriyel Mutfaklar

Öztiryakiler

Cam Bölme İmalatları

Dekopan

Spor Sahaları

Park Spor

Alçıpan İşleri

Gül Akustik

Renda Helin Design tasarımı Yeni Nesil Öğrenci Yurtları, misafirlerine kendi özel alanlarında, üst segmentte bir konfor sunuyor ve ortak alanlar sayesinde mümkün olduğunca sosyalleşmelerini sağlıyor.

Torunlar GYO’nun yatırımını ve uygulamasını gerçekleştirdiği, Yeni Nesil Öğrenci Yurtları, Torium Alışveriş Merkezi’nin üst katında konumlanıyor. Kız ve erkek yurdu toplam 25,770 m²’lik bir alana yayılmış olup kız yurdu 708 kişi kapasiteli 195 oda, erkek yurdu ise 322 kişi kapasiteli 92 oda ile toplam 1030 öğrenciyi ağırlama imkânına sahip.

Projenin en temel amacı, öğrencilere odalarında, kendi özel alanlarında üst segmentte bir konfor sunarken ortak alanlar sayesinde mümkün olduğunca sosyalleşmelerini sağlamak olmuş. Tek kişilik, üç kişilik ve dört kişilik oda tiplerini barındıran yurtlarda her bir öğrencinin kendine ait yatağı, dolabı ve çalışma alanı yer alıyor. Bu alanlar, öğrenciler oda içerisinde yaşamlarını sürdürürken karmaşaya sebebiyet vermemek adına renklerle ve numaralarla sınıflandırılmış. Böylelikle, öğrenci ilk günden itibaren, banyo çekmecesinden dolabına kadar oda içerisinde kendine ait alanları net bir şekilde ayırt edebiliyor. Mobilya düzenlemelerinde depolama alanlarına mümkün olduğunca yer verilirken, öğrencilerin özellikle giysi, battaniye, valiz gibi temel eşyaları için alan yaratılmasına önem gösterilmiş. Her oda kendi içerisinde, öğrencilerin ortak kullanımına yönelik olarak mutfak nişi, buzdolabı, tuvalet, duş ve lavabo barındırıyor.

Hem erkek hem kız öğrenci yurdunda ortak alanlar iki ana fonksiyona sahip konseptle birbirlerinden ayrıştırılmış. Bu iki konsept sesli ortak alanlar ile sessiz ortak alanlar olarak tanımlanmış. Sesli ortak alanlarda fitness, yemekhane, dinlenme odası, iç bahçe, ortak mutfaklar plan bazında yan yana bir merkezde toplanmış ve mümkün olduğunca odalardan kopartılmış. Sessiz ortak alanlar kapsamına giren bilgisayar odaları, kütüphane ve etüd alanları ise öğrencilerin hızlıca ulaşabileceği şekilde, odalara daha yakın bir konumda kurgulanmış. Sinema ve karaoke odaları ise sessiz ortak alanlara veya odalara yakın konumda olsalar bile uygulanan özel ses ve akustik izolasyonları sayesinde gürültü oluşumu önlenmiş.

Her iki yurtta da temiz hava alanları ve iç bahçeler oluşturulmuş. İç bahçelerde öğrencilerin sosyalleşip yemek yiyebilecekleri ve aynı zamanda oturup çalışabilecekleri modüller ve merdivenler tasarlanmış. Bununla birlikte, spor sahaları, mescit alanları, çamaşırhaneler, revir odası, bavul odası ve rehberlik hizmetlerinin bulunduğu mekânlar tasarlanmış ve öğrencilerin hizmetine sunulmuş.

Her bir koridora, oda giriş kapılarına, tavan ve duvarlara özel bir renk verilmiş ve koridorlar bu renk sınıfına göre konumlandırılmış. Böylece öğrencilerin ve yurdu hiç bilmeyenlerin bile kaybolmayacağı şekilde bir geçiş sistemi tasarlanmış.

Torium AVM’nin atıl bölgelerinin yurt olarak değerlendirilmesi mevcut AVM’yi karma kullanımlı bir yapıya dönüştürmüş ve öğrenciler için büyük bir avantaj sağlamış. Böylece, her öğrencinin AVM’de yer alan mağaza, sinema, tiyatro, kulüp ve etkinliklerden yararlanabilmesi sağlanmış. Öte yandan, konumu sayesinde de ulaşım ve otopark sorunu yaşanmayan ender yurt projelerinden biri olmuş.