Woodlife Sweden

İsveç Enstitüsü, Architects Sweden ve Swedish Wood tarafından düzenlenen, mimarların ve tasarımcıların güncel teknoloji ile birleşen, yenilenebilir bir malzeme olarak ahşap ile nasıl yenilikçi bir şekilde çalıştıklarını gösteren Woodlife Sweden sergisi 18 Ekim‘de Müze Gazhane’de açılıyor.

Woodlife Sweden in Turkey, Equal Spaces projesinin bir parçası olarak, ahşap mimari üzerinden sürdürülebilir kalkınma ve iklimsel etkinin azaltılması konusunda farkındalık yaratmak amacıyla; şehir planlama, mimarlık ve tasarım alanlarından profesyonelleri bir araya getiren bir platform.

Woodlife, 19 Ekim  – 30 Kasım tarihleri arasında İstanbul’daki Müze Gazhane’de yer alacak Woodlife Sweden sergisi ile başlıyor. Woodlife Sweden; İsveç Enstitüsü, Architects Sweden ve Swedish Wood tarafından düzenlenen, mimarların ve tasarımcıların güncel teknoloji ile birleşen, yenilenebilir bir malzeme olarak ahşap ile nasıl yenilikçi bir şekilde çalıştıklarını gösteren bir sergi.

Sergiye paralel olarak; Nobon, Hasan Cenk Dereli tarafından tasarlanan ve Woodlife’ı sembolize eden ahşap totem, İstanbul’daki İsveç Başkonsolosluğu’nun önünde sergilenecek. Totem, döngüsel bir malzeme olarak ahşabı kutlayarak Woodlife projeleri hakkında bilgi verecek.

İsveç’in, doğadaki ham malzemeleri yapılaşmada kullanmaya yönelik bir geleneği var. Ormanlar ülkenin yüz ölçümünün yüzde 70’ini kapladığı için bu şaşırtıcı olmayabilir. Ahşap, hayatın her anının bir parçası ve toplumsal refaha katkıda bulunuyor. Ahşap kullanımı İsveç kültüründe oldukça köklü ve yüzyıllar boyu birçok sanatçıya, yazara ve zanaatkara ilham olmuş.

Woodlife Sweden yapılı çevrenin kullanıcısını merkeze alıyor. Ziyaretçi, İsveç’te şehirden kasabaya, küçük ölçekli projelerden kentsel dönüşümlere kadar farklı iklim ve koşullarla bir geziye çıkarılıyor. Mimarlığın, tasarımın ve şehirciliğin, binaların ve ürünlerin iklim üzerindeki etkisini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini ve 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi doğrultusunda gelecekteki kalkınmayı nasıl etkileyebileceğini görselleştirmek için İsveç’in farklı şehirlerinden çeşitli ölçeklerde 40 proje seçilmiş. Sergide yer alan projelerin çoğu tamamlanmış, bir kısmı yapım aşamasında ve diğerleri ise şu an için daha iyi bir geleceğin güçlü öngörüleri.

28 Ekim – 28 Kasım tarihleri arasında Ankara CerModern’de ziyarete açılacak olan sergi, 10 Aralık 2021 – 30 Mayıs 2022 tarihleri arasında Hatay’da gerçekleşecek Expo 2021’de ve İzmir’de de gezilebilecek.

Sergilere ek olarak, 9-11 Kasım tarihleri arasında Circle Space İstanbul’da gerçekleşecek dijital bir etkinlik olan Woodlife Sempozyumu, hibrit bir formatla Türk ve İsveçli paydaşları bir araya getirecek.

Sergisden bir seçki ise 21 Ekim – 12 Kasım arasında Circle Space İstanbul’da ziyarete açık olacak.

Sempozyum, eş zamanlı olarak Ankara CerModern’de yayınlanacak. Sempozyuma paralel etkinlikler ise Kasım ayı boyunca Circle, AnkaraAks ve İsveç Büyükelçiliği tarafından ODTÜ ArchLab: Fablab & CerModern iş birliği ile gerçekleşecek.