“Wood and Mountain” Kabini

Mimari Tasarım
Sher Maker Studio

Tasarım Ekibi
Patcharada Inplang, Thongchai Chansamak, Nat Tangchonlatip

Proje Yeri
Chiang Mai, Tayland

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
100 m2

Fotoğraflar
Rungkit Charoenwat

Sher Maker tarafından  tasarlanan “Wood and Mountain” Kabini’nde ahşap malzeme geri dönüştürülerek geleneksel Tayland mimarisine referans verecek şekilde kullanılmış.

Tayland’ın Chiang Mai şehrinde, Mae Rim semtinde yer alan Wood and Mountain isimli kabin “Wood and Mountain” ve “If I was a carpenter” firmaları iş birliğiyle üretilmiş.

Yatak odası, banyolar, oturma odası, kiler ve terastan oluşan kabinin üç cephesi, mahremiyeti sağlamak hedefiyle ahşapla kaplanmış. Sadece dağ manzarasına bakan teras cephesi açık bırakılmış.

Ahşap malzeme kullanılarak Tayland’ın geleneksel evlerine atıfta bulunulmuş ve olumsuz hava şartlarına diğer ahşap türlerine göre daha dayanıklı olan yerel Tay ahşabı tercih edilmiş. Ahşap yüzeyler zımparalanamış ve malzemeler yüzeyleri yakılarak yeniden kullanılmış; böylelikle malzemenin yaşam döngüsü tekrarlanmış.

Sher Maker’ın atölye alanı bir deney mekanı olarak kullanılmış. Ahşap yüzeyler burada, tasarım ekibi tarafından yakılmış. İnsan eliyle bir mimari eser üretme hedefi önemsenmiş ve yanan ahşapların her kusuru açıkta bırakılmış.