Winter Park Kütüphanesi ve Etkinlik Merkezi

Mimari Tasarım
Adjaye Associates

Proje Yeri
Florida, Amerika

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
5295 m²

Fotoğraflar
Dror Baldinger, Chad Baumer, Ivane Katamashvili

Adjaye Associates tasarımı Winter Park Kütüphanesi ve Etkinlik Merkezi, mahalle sakinleri için toplanma, entelektüel paylaşım imkanı sunarken doğal tropikal bağlamıyla içinde bulunduğu park içerisinde mikroköy olarak öne çıkıyor.

Winter Park Kütüphanesi ve Etkinlik Merkezi Martin Luther King, Jr. Park’ın değerlerini bünyesinde barındırırken bölgede eğitim olanaklarını artıran kamusal ve kültürel bir merkez haline gelmiş. Parkın kapsamlı bir şekilde yeniden canlandırılmasını da hedefleyen bu yeni merkez, arsanın eşsiz tropikal ekolojisi ile uyumlu. Her biri farklı ölçek ve işleve sahip, ortak biçimsel dili paylaşan üç pavyondan oluşan bir mikro köy olarak tasarlanmış.

Köy, iki katlı yeni bir kütüphane, çatı terasına sahip etkinlik merkezi ve kullanıcıları sokaktan alan ve üç yapıyı birleştiren karşılama revakından oluşuyor. Biyofilik tasarım ilkelerinin rehberliğinde, gül pigmentli beton kullanılan üç pavyonun tümü, Mendsen Gölü’nün pastoral manzarasını sunan yükseltilmiş bir kemer üzerinde duruyor.

Hem yerel faunadan hem de bölgenin yerel mimarisinden ilham alan kemerler, tonozlu çatı hatları ve geniş pencereleri ile iç ve dış arasında gözenekli bir ilişki yaratarak ve yapının derinliklerine kadar doğal ışığın ulaşması sağlanmış. Çeşitli program özellikleri sayesinde, hem kütüphane hem de etkinlik merkezi için çapraz havalandırmaya da izin veren ve her biri için ulaşılabilirliği en üst düzeye çıkaran esnek zemin plakaları tasarlanmış.

Kütüphanenin açık planı, her yaşa ve yeteneğe uygun koleksiyon alanlarını, etkileşimli gençlik ve çocuk alanlarını, kapalı bir oditoryumu, maket alanlarını ve teknoloji portallarını, girişimcilik merkezini ve sürekli eğitim alanlarını desteklerken mahalle sakinlerinin etkileşimde bulunabileceğimekansal olanaklar genişletilmiş. Bu açık alanlar, Winter Park’ın tarihi koleksiyon alanlarını ve özel okuma odalarını içeren ahşap kaplı dört çekirdekle çerçevelenmiş.