Well Living Lab

Mimari Tasarım
Superimpose

Tasarım Ekibi
Carolyn Leung, Ben de Lange, Ruben Bergambagt, Xuan Wang, Huimin Xie, Pablo Gonzalez Gonzalez, Xiaoyu Xu, Casper Kraai

Proje Yeri
Pekin, Çin

İşveren
Sino Ocean Group

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
2.400 m²

Fotoğraflar
CreatAR & Valentín Račko

Superimpose, Well Living Lab projesinde karanlık ve gizli sirkülasyon elemanları yerine sosyal etkileşimi destekleyen kırmızı renkli ikonik merdivenleri tercih etmiş.

Pekin’deki Well Living Lab; Delos, Mayo Clinic ve Sino Ocean Group iş birliğiyle üretilmiş. Bina bilimi, davranış bilimi ve sağlık bilimini bir araya getiren yapı, yenilikçi insan merkezli araştırmalar yapmak üzere ofis ortamları ve yaşam alanları sunuyor. Amaç, iç mekanın insan sağlığı, zindelik, konfor ve performans üzerindeki etkisini iyileştirmek. Superimpose’un sorumluluğu, düşük teknolojili çözümler kullanarak WELL ve LEED sertifikalı bir bina tasarlamak ve araştırmaları kolaylaştırmak için esnek ve optimize edilmiş bir ortam yaratmak olmuş.

Farklı deney koşullarına izin veren ve güneşlenme süresini optimize eden açık, yeniden yapılandırılabilir bir plan düzeni tercih edilmiş. Bu sebeple her iki kaçış merdiveni ve çekirdek binanın kuzeyinde konumlandırılmış. Bu yapı elemanları, bir gölgelik ve dönebilen çatı laboratuvarı ile birlikte bağımsız elemanlar olarak tasarlanmış ve birbirlerine “takılarak” yapıyı meydana getirmiş.

Superimpose, bu projede karanlık ve gizli sirkülasyon elemanları yerine sosyal etkileşimi destekleyen kırmızı renkli ikonik merdivenleri tercih etmiş. Binanın cephesinde, hem Shunyi’nin endüstriyel bağlamına uyan güçlü bir mimari özelliği sürdürmek hem de uyarlanabilirliğe imkan tanımak hedefiyle kaset sistem kullanılmış.