VW Arena Turkcell Platinum Lounge

İçmimari Tasarım: mimaristudio

Tasarımcılar: Ayça AKKAYA KUL & Önder KUL

Tasarım ekibi: Tolga BOZOK, Kaan GÜLKIRAN

İşveren: Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Proje Yılı: 2017

Yapım Yılı: 2017

Aydınlatma Tasarımı: mimaristudio

Grafik Uygulama: Future-ist

Elektrik İşleri: Frekans

İnşaat Yapım: mimaristudio

Proje Kapalı Alanı: 350 m2

Proje Açık Alanı: 225 m2

Fotograflar: Alt Kat

Zincir Perde: Kriskadecor / KibriD

PVC Zemin Kaplaması: Forbo

Özel İmalat Mobilya Tasarımı: mimaristudio

Özel Mobilya İmalatı: Gözde Mobilya

Mobilya ve Aksesuarlar: Connection, B&T, Derin, Addo

Aydınlatma Armatürleri: Light2Design & Crealux

Turkcell Platinum Lounge tasarım ve proje çalışması, Turkcell’ in açtığı tasarım yarışması sonucunda, mimaristudio ekibinin seçilmesi ile gerçekleşti. Proje, işletmesi Pozitif tarafından yürütülen, basketbol maçları dışında yıl boyunca çeşitli konser ve gösterilere evsahipliği yapan Uniq Istanbul içinde yer alan Volkswagen Arena’da gerçekleştirildi. Mekân, Turkcell’ in yıl boyunca düzenleyeceği çeşitli kurumsal davet, tanıtım ve organizasyonlara evsahipliğinin yanında, VW Arena içinde düzenlenecek maçlar dahil bütün organizasyonlarda firmanın özel davetlilerinin ağırlanması amaçlı planlandı. Bu bağlamda, işverenin geçmiş deneyimleri ve yönlendirmeleri, mimari grubun kreatif yaklaşımı ile birleştirilerek firmanın kurumsal yüzünü ortaya koyacak, dinamik bir ağırlama mekânı tasarlandı.

VW Arena’ya gelen Turkcell davetlileri öncelikle kendileri için ayrılan özel girişten ve güvenlik noktasından geçtikten sonra, yine bu kata doğrudan çıkan asansör ile ağırlama alanına ulaşıyor. Mekâna girildiğinde ilk algılanan uzun dikdörtgen formda bir alan. Mekânın iki uzun kenarından biri tribünlere, öteki ise terasa açılıyor.

Ağırlama alanlarında en önemli gereksinim davetlilerin rahat ve keyifli bir ortamda, yeterli ve mekânın amacına uygun bir aydınlatma tasarımı içinde ağırlanması. Bu bağlamda mimaristudio, mekânın uzun geometrisini değerlendirerek, aydınlatma tasarımı ile bütünleşmiş birbirinin tekrarı ağırlama noktaları oluşturdu. Mekânın mevcut yapısal ve mimari karakteristiğine müdahale etmeden yapılan bu tasarımda, mekân içindeki birbirinin tekrarı her bir kolonun önü, ağırlama noktaları olarak kurgulandı. Bu noktalarda, kolonları saran aluminyum zincir perdeler ile kurumsal kimlik vurgusu güçlendirilirken, her bir tanımlı alana mimaristudio tasarımı tavan plakaları ile kimlik kazandırıldı. Tavandaki bu geometri, zeminde de bir iz düşüm şeklinde uygulanarak o alanlara ait tanımlama güçlendirildi.

Davetlilerin hem oturarak, hem de ayakta zaman geçirebilmelerine olanak tanıyan bir planlama tercih edildi. Seçimleri yapılarak mekâna kazandırılan hazır ürünler dışında projedeki imalatlar, malzemeleri ve renk seçimleri ile birlikte bir bütün olarak mimaristudio tarafından bu projeye özel olarak tasarlandı, imal ettirildi ve uygulaması yapıldı. Firma, öteki projelerinde olduğu gibi ürün tasarımlarını ve seçimlerini mekânın adeta birer parçasıymış bakış açısı ile kurguladı.

İçmimari tasarımdaki bu ince detayların yanında, aydınlatma tasarımı da mekânın kimliğinde önemli bir role sahip. Özellike gece modu ile ön plana çıkan bütün aydınlatma tasarımı mimaristudio liderliğinde Light 2 Design ve Crealux firmaları ile yürütüldü. Mekânın kullanım gereksinimine ve mimari beklentilere göre ideal konfor ve kullanım koşullarında aydınlatma renk ve değerleri hesaplandı, buna göre armatür seçimleri yapıldı. Çalışmalar sırasında mimari grubun dramatik aydınlatma beklentisi ön planda tutuldu. Mekândaki aydınlatma armatürleri LED teknolojisi ile çözümlendi ve basit bir kontrol sistemi yardımı ile farklı gereksinimlere yönelik farklı senaryolarda kullanım olanağı sunuldu.

Bütün bunların yanında, firma kurumsal kimliği mekânın belirli noktalarında gerek ışıklı logolar, gerekse kurumsal mottoları içeren folyo uygulamaları ile güçlendirildi. Tasarım kararları işveren ile birlikte geliştirilen grafik çalışmaların saha uygulamalarını ise Future-ist gerçekleştirdi.

İşverenin güçlü kurumsal kimliğini davetlilerine hissettiren mekân ile proje, işveren grubunun beklentilerini karşılamasının yanında, içinde yer aldığı uluslararası komplekse kazandırdığı değer bakımından hedefine ulaştı.