Vřesovice İlkokulu

Mimari Tasarım
Public Atelier, FUUZE

Proje Yeri
Vřesovice, Çekya

İşveren
Vřesovice Belediyesi

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
1.750 m²

Fotoğraflar
BoysPlayNice

 

Public Atelier ve FUUZE iş birliğiyle, kiliseye bağlı bir kompleksi Vřesovice İlkokulu’na dönüştüren tasarım, barok kompleksin tarihsel, kültürel değerini koruyor ve kullanıcıların konforu için eklenen, basit kübik formlar, pürüzsüz yüzeyler ve canlı renklerle karakterize edilen bölümleri içeriyor.

Çekya’nın başkenti Prag’ın güneyindeki Vřesovice kasabasında yer alan kiliseye ait mülkün Vřesovice Belediyesi’ne verilmesi üzerine kilise, barok yapının yıkılması yerine farklı bir işlev kazandırılarak kullanılmasını talep etmiş. Bu sebeple 2013’te tesisin ana binası ilkokula dönüştürülmüş ve bundan iki yıl sonra zemin kat, ilkokul tarafından da kullanılacak mutfak ve yemek salonuna ek olarak bir günlük bakım merkezi olarak işlevlendirilmiş. Tesisin bir diğer bölümü, 2019 yazında iki sınıf ve mesleki odalara dönüştürülmüş. Modern bir spor salonuna ve iki kulüp odasına dönüştürülecek olan son bölüm ise ödenek bekliyor.

Barok kompleksin çürüyen çatı makaslarını kurtarmak ve iç avluyu düzenlemek hedefleriyle şekillenen tasarım, kompleksin tarihsel ve kültürel değerini korurken kullanıcıların konforu için yer verilen ek bölümleri içeriyor. Yeni uygulamalar ile tarihsel unsurlar birbirlerinden açıkça ayırt edilebildiği gibi iç içe geçerek bir bütün oluşturuyor. Tarihi bölümlerin cephesinde klasik alçı, çatısında kırmızı kiremit kullanılmış ve bu bölümlere bakır tesisat elemanları  yerleştirilmiş. Öte yandan, basit kübik formlar, pürüzsüz yüzeyler ve canlı renkler yeni parçaları karakterize etmiş. Kompleksin geçmişte birbirinden ayrılan bölümleri arasında tekrar bağlantı sağlanmış.