Voisin Organique

Mimari Tasarım
Various Associates

Tasarım Ekibi
Q Lin, Dongzi Yang, Suki, Jingjing Tang

Proje Yeri
Shenzen, Çin

İşveren
Voisin Organique

Tamamlanma Tarihi
2019

Fotoğraflar
Shao Feng

Various Associates tarafından tasarlanan Voisin Organique, pürüzlü duvar yüzeyleri, koyu renk tavanları, mobilyaları ve sınırlı ışık sağlayan derin olukları ile bir bütün teşkil ederek etkileyici bir mekansal deneyim sunuyor.

Çin’in Shenzhen Eyaleti’nde, Futian Bölgesi’nde yer alan, “farm-to-table” konseptine sahip Voisin Organique, bir yemek salonu, bir bar, bir mutfak ve servis alanlarını içeriyor.

Göz kamaştırıcı güneş ışığını engellemeye yardımcı olan yükselen bir bronz cepheye sahip olan yapı, restoranın marka konsepti ve doğal bir ortam arayışına uygun olarak tasarlanmış. Vahşi doğada serbest bir keşfi ifade eden “vadilerde dolaşmak” kavramı temel alınarak tasarıma başlanmış.

Yapının bölümleri arasındaki yükseklik farkları, yemek salonuna girerken dik tepeler arasındaki bir vadide bulunma hissi uyandırıyor. Oldukça yüksek ve derin oluklar, insanları yukarı bakmaya çekiyor. Bu oluklardan alınan ışık, yemek salonunda loş bir ortam yaratıyor. Tavanlardan duvarlara kadar iç yüzeyler, ışığı mekana dağıtan mat gümüş folyo ile kaplanmış. Bu yüzeyler mat ve loş görüntüler yansıtarak bir sisin içinde bulunma hissi uyandırıyor.  Yemek alanı içinde, koyu kırmızı tavan, pürüzlü duvar yüzeyleri, saf siyah mobilyalar, ve aydınlatma elemanları gibi farklı unsurlar bir bütün teşkil ederek etkileyici bir duyusal deneyim yaratıyor.

Salonlarda kullanılan gümüş malzeme, açık kırmızı renk tonu ve yukarıdan düşen yumuşak ışık, yaratmak istenilen ortamı sağlamada büyük rol oynuyor. Cephelerdeki küçük yuvarlak delikler, gün ışığını kontrollü olarak içeri alıyor. Deliklerden içeri süzülen parlak ışık, karanlık iç mekana uhrevi bir atmosfer kazandırıyor.