VitrA ve Tom Dixon İşbirliğiyle Yeni Banyo Koleksiyonu: Liquid

Tom Dixon ve VitrA’nın işbirliğiyle geliştirilen banyo koleksiyonu Liquid’in Türkiye lansmanı Esma Sultan Yalısı’nda yapıldı.

Tom Dixon’ın tasarım dehası ile VitrA’nın tasarım ve üretim yetkinliğini buluşturan koleksiyon, banyoları yuvarlak hatlar ve heykelsi formlarla tanıştırıyor. Tasarımları Londra’daki Victoria & Albert, New York’taki MOMA ve Paris’teki Centre Pompidou gibi dünyanın ünlü müzelerinde yer alan Tom Dixon, Liquid ile ilk banyo koleksiyonuna imza atarken, yuvarlak hatlı seramik tabure, koleksiyonun simgesi oldu. İngiliz tasarımcının “dışavurumcu minimalizm” olarak tanımladığı felsefeyi banyolara taşıyan Liquid, dayanıklı ve beyaz seramiğin yumuşak hatlarıyla kalıcılık hissi uyandırıyor, tek parça armatürler ve ikonik aksesuarlarla banyolar tasarımına kontrast ve netlik kazandırıyor. Uyumlu mobilyalar ve geniş seçenekli duvar karolarıyla bütünsel banyo çözümleri sunan koleksiyon, Viktorya dönemi banyolarının etkilerini pop art öğelerle birleştiriyor. Tom Dixon’ın “andan bağımsız olarak çağdaş” diye tanımladığı koleksiyon; son yıllarda yaygınlaşan ince hatlı minimalist tasarımlara meydan okuyor.

Avrupa lansmanı Londra ve Paris’te yapılan koleksiyon, bugüne kadar Wallpaper* ve Red Dot’tan ödül aldı, iF Design Award 2022’den ise biri altın çifte ödülle döndü. Avrupa lansmanı ilk olarak Londra’da, , ardından Paris’teki Maison&Objet’de gerçekleştirilen koleksiyon, bugüne kadar Wallpaper* dergisinden ve Red Dot’tan ödül aldı, iF Design Award 2022’den biri altın, çifte ödülle döndü.

Liquid Koleksiyonu’nda seramik sağlık gereçleri, banyo mobilyası, ayna, armatür, duş sistemi, banyo aksesuarı ve tamamlayıcı ürünler olmak üzere 57 modelde 115 çeşit ürün bulunuyor. Krom ve parlak siyah lavabo bataryalarının bulunduğu koleksiyonun öne çıkan ürünlerinin arasında ikonik seramik tabure, çanak ve monoblok lavabonun yanı sıra; iki renkli ayna, yerden lavabo bataryası, tuvalet fırçalığı ve kâğıtlığı yer alıyor. Adaçayı yeşili, gri, siyah, beyaz ve ebru olmak üzere 5 renkte ve 5 desende hazırlanan duvar karoları, farklı döşeme alternatiflerine sahip. Mat siyah lake gövdeye sahip lavabo dolabı, çizgili şeritleriyle İskandinav stili camdan ya da sağlamlığıyla öne çıkan perfore siyah metal örgü kapaktan oluşan iki seçenek sunuyor.

Zamana meydan okuyan tasarımıyla Liquid, evdeki banyolardan kamusal mekanlardaki tuvaletlere kadar yeni bir standart ortaya koyarak geleceğin banyolarına yeni vizyonlar kazandırıyor. Bir yandan belirgin çağdaş çizgileriyle göze çarpan Liquid tasarımları, diğer yandan da Viktorya döneminin seramik işçiliği ve mühendislik mirasına uzanan, unutulmaya yüz tutmuş bir sağlamlık ve kalıcılık anlayışına hayat veriyor.