Větrník Anaokulu

Mimari Tasarım
Architektura

Proje Yeri
 Říčany,
Çekya

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
716 m²

Fotoğraflar
Filip Šlapal

Architektura tasarımı Větrník Anaokulu, çocukların oyunları,hareketleri, görüşleri ve ölçeklerini anlayarak onlara yetişkin hayatlarında da anımsayacakları keyifli imgeler sunuyor. 

Spor odaklı bir anaokulu tasarlamayı hedefleyen Architektura, yeni gelişmekte olan Říčany-Větrník bölgesinde anaokulu, spor salonu ve bahçe olmak üzere üç ayrı nesne tasarlayarak bunları birbirine bağlamışlar.

Çocuğu bir fenomen olarak düşünerek “çocukluğu oluşturan nedir? Çocuğun hangi fiziksel yetenekleri var?” gibi sorular sorarak ve dünyanın farklı yerlerinden geleneksel olmayan kreş örneklerini analiz ederek yapıyı çocukların oyunları,hareketleri, görüşleri ve ölçeklerini anlayarak tasarlamışlar.  Çocukların kendiliğindenliği, düzensizliği, öngörülemezliği, saflığı, merakı, iyimserliği yapı için bir ilham kaynağı olmuş. Kütle birkaç parçaya ayrılarak tesislerin, ofislerin, girişlerin olduğu bir küp ve bunun ardında dikdörtgen olmayan ve bahçeye bağlanan bireysel sınıflar  tasarlanmış. Giriş atriumunda örümcek ağı, tüm sınıflardan ulaşılabilen oyun alanı, binanın hemen içinde halat merkezi bulunuyor. Ağ, ağaç gövdeleri tarafından taşınıyor. Atriyum şarkı söylemek, oyunculuk yapmak, sergiler ve tiyatro için bir topluluk alanı olarak hizmet ediyor.

Anaokulunun iki yüzü var, bir tanesi klasik bir ev gibi gözükürken diğeri çocukları içeri davet eden onların hayalgücüne şekillendirecek bir nesne gibi davranıyor. Giriş, gizemli bir tapınağa veya uzay gemisi girişine benziyor. Teknik altyapı bina içerisinde çocuklar tarafından gözlemlebilecek şekilde çözülmüş, çocuğun suyun, elektriğin ve havanın nereden geçtiğini görmesine izin verilmiş. Çocuklar için bir sıkıcı bir kurum gibi olmayan, eğlenceli, yaratıcılığının ve ruhunun tüm güzel özelliklerinin gelişmesini sağlayacak bir nesne inşa edilmiş.