Vale de Cambria’daki Prefabrik Konutlar

Mimari Tasarım
Summary

Tasarım Ekibi
Samuel Gonçalves, Inês Rodrigues, João Meira, Gonçalo Vaz de Carvalho

Proje Yeri
Vale de Cambra, Portugal

Mühendislik
FTS, Technical Solutions

Prefabrikasyon ve Birleştirme
Farcimar, Soluções em Pré-Fabricados de Betão

Toplam İnşaat Alanı
998 m2

Fotoğraflar
Fernando Guerra | FG+SG

Summary tarafından tasarlanan karma yapıda prefabrik elemanlar, birbirine Gomos sistemi ile eklemlenerek zaman, iş gücü ve malzeme gibi inşaat sürecine dahil edilen kaynaklardan tasarruf edilmiş.

Summary’nin, prefabrik ve modüler yapı sistemlerini kullanarak tasarladığı karma yapı, Portekiz’in Vale de Cambra bölgesinde bulunuyor.

Tasarım ekibi, hızlı inşa edilebilen, uygun maliyetli ve zaman içinde değişebilecek, esnek bir tasarım hedefi ile yola çıkmış.

Prefabrik plakalar ve strüktürel paneller ile şekillendirilen kamusal işlevli zemin katın bazı bölümleri tanımsız bırakılmış ve ihtiyaca göre bölücü duvarlar ekleyip çıkarmaya imkan tanıyacak şekilde tasarlanmış. Üst katta ise tıpkı kanalizasyon boruları gibi prefabrik yüzeylerce tanımlanan hacimlerin birbirine eklenmesi ile (Gomos sistemi) elde edilen 45 metrekarelik 6 konut yer alıyor. Bu iki farklı program, her biri için bağımsız erişimi zorunlu kılmış ve doğal eğiminden faydalanılarak girişler farklı seviyelerden sağlanmış. Yasaların konutlar için izin verdiği azami inşaat alanının oldukça sınırlı olması, konut birimlerinin aralarında küçük boşluklarla inşa edilmesine sebep olmuş ancak bu durum, her birim için özelleşmiş bir giriş tanımlamayı ve akustik yalıtım sağlamayı mümkün kılmış.

Projenin tamamında prekast beton, herhangi bir kaplama olmadan yalın haliyle kullanılmış. Böylelikle, inşaat sürecine dahil edilen kaynaklar ve iş gücü azaltılarak yapının çevresel etkisi azaltılmış.