Valdebebas

Mimari Tasarım
Amann-Cánovas-Maruri

Tasarım Ekibi
Atxu Amann Alcocer, Andrés Cánovas Alcaraz, Nicolás Maruri González de Mendoza

Proje Yeri
Madrid, İspanya

İşveren
Viviendas Vicopal

Yüklenici
DRAGADOS, Vicente Martín Dávila -Juan Carlos Rodríguez

Mühendislik
eadAT Ingenieros

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
19751 m2

Fotoğraflar
Luis Asín

Amann-Cánovas-Maruri, Valdebebas projesinde, farklı sosyal aktivitelere ev sahipliği yapacak çeşitli karşılaşma mekanlarıyla, kullanıcılara içinde bulunduğu toplulukla yoğun etkileşim kurma fırsatı sunuyor.

Madrid’in Valdebebas bölgesinde yer alan karma proje, 67 daire, mağazalar ve otoparkı içeren üç kuleden oluşuyor. Komplekste, yaşam alanları Sierra Dağları’ndan başlayıp Castellana’ya kadar 180 derecelik bir manzaraya yüzünü dönüyor. Aynı zamanda aydınlık iç bahçenin keşfedilmesini ve küçük iç avluların öne çıkmasını sağlayan kuleler farklı sosyal aktivitelere imkan tanırken, çeşitli karşılaşma mekanları tanımlıyor. Böylelikle, her kullanıcıya içinde bulunduğu toplulukla etkileşim kurma fırsatı sunuluyor.

Taşıyıcı elemanların çeperlerde konumlanışı, çok yönlü ve esnek plan çözümlerine imkan tanımış. Madrid’deki konut işlevli yapıların çoğunda görülen toprak ve kahverengi tonlarının dışına çıkılarak metalik ve parlak cephe elemanları tercih edilmiş. Proje alanının ana hatları kavisli köşeleri beraberinde getirmiş. Kuleler arasındaki bahçede bulunan peyzajın, ilerleyen zamanda binalarla entegre bir yaşam alanı tanımlaması hedeflenmiş.