“Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki”

Borusan Contemporary, 25 Ağustos tarihine kadar “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki” adlı sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na eklenen yeni eserlerin yer aldığı Uvertür serisinin üçüncüsü olan “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki”, koleksiyona yakın zamanda yapılan alımlardaki coğrafya, estetik ve üslup farklılıklarını görünür kılan bir eser seçkisini içeriyor. Serginin küratörlüğünü ise Kathleen Forde yapıyor.

Sergide Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Eelco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un eserleri yer alıyor. Artırılmış gerçekliği kullanan yerleştirmeler, yeni sipariş edilmiş çok kanallı eserler, özel üretim yazılımlarla yönlendirilen büyüleyici videolar, dijital manzaralar ve gelecekte var olabilecek kuş cinslerinin glitch portreleri bu sergide gösterilenler arasında yer alıyor.

Jeffrey Blondes’un Türkiye’deki Tazlar köyünde çektiği çok kanallı film, köydeki peyzajın dört mevsimde nasıl değiştiğini gösteriyor. Edward Burtynsky Artırılmış Gerçeklik yerleştirmesinde izleyicileri Akra’da (Gana) bulunan bir araba hurdalığındaki geri dönüşümü üç boyutlu bir ortamda keşfetmeye davet ediyor. Leo Villareal’in Tanecik Alanı yazılımı, kendini hiç tekrar etmeyen, hareketli geometrik şekiller üretiyor.

Rick Silva’nın Paralel Bir Geleceğin Kuşları İçin Alan Kılavuzu adlı eseri kısa video kliplerden oluşuyor. Kullanılan grafik yazılımı glitchli, tuhaf ornitolojik örnekler üretiyor.  Eelco Brand resim ve dijital teknikleri kullanarak kendi doğa algısını yansıtan imgeler yaratıyor. Kathrin Stumreich’in Egemenlik eserinin odak noktasında yarı saydam bir bayrak yer alıyor. Bayrağın hareketi ve koreografisi ise karmaşık bir robotik sistem tarafından kontrol ediliyor. Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki, 25 Ağustos’a kadar Borusan Contemporary’de izlenebilir.