Urla’da Sosyal Güneş Sorumluluğu Projesi

Solarçatı, Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin çatısına güneş enerjisi santrali kurdu.

4 Haziran tarihinde, Urla Belediyesi ev sahipliğinde Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin çatısına güneş enerjisi santrali kuruldu. Projenin kurulum sponsorluğunu Solarçatı, ekipman sponsorluklarını Solarbaba platformunun organizasyonu ile Endepo, Goodwe ve Smart Solar gerçekleştirdi.

Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin yer aldığı Balıklıova Rekrasyon Alanı, tüm köy halkının yanı sıra İzmirlilerin kullanabileceği alternatif yaşam alanı oluştururken; Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, kadın üreticileri daha güçlü hale getirmek için çeşitli çalışmalar sürdürüyor.

Solarçatı tarafından kurulumunun 3 Haziran’da tamamlandığı ve santral açılışının 4 Haziran tarihinde yapıldığı kooperatifin sahip olduğu 1.8 kW gücündeki güneş enerjisi santrali yılda yaklaşık 2.7 MWh elektrik üreterek, kooperatifin elektrik ihtiyacının 50’sini karşılayacak. Batarya kurulumu da gerçekleştirilen sistem tamamen öztüketim modeli çalışacak ve üretilen elektriğin tamamı bina içerisinde tüketilecek.

Solarbaba’nın “100 Güneş Enerjili Çatı” projesi kapsamındaki kurulum ile yılda 9 ağaç ve 1.5 yon karbon emisyonu katkı sağlanması hedeflenirken, kadın girişimcilere sürdürülebilir enerji kaynakları edindirilerek destek olunması amaçlanıyor. Panel tedariğini Smart Solar’ın üstlendiği projede, invertör üstlenicisi olarak Goodwe ve batarya tedarikçi Endepo yer aldı.

Açılış töreninde konuşan Urla Belediye Başkanı Sibel UyarKadın girişimci kooperatifi ve diğer kadınların üretimdeki rolü giderek artıyor. Yerel yönetim olarak bizler kadınlarımızı üretimde ve sosyal hayatın her alanında daha etkili olmaları için destekliyoruz. Bu anlayışımız devam edecek” açıklamasını yaptı.

Solarçatı kurucusu Utku Korkmaz, “Solarçatı olarak sahip olduğumuz bilgi ve deneyimi kadın girişimcilere fayda olarak dönüştüren bu projede yer almaktan dolayı çok mutluyuz” derken, sözlerine şöyle devam etti: “Girişimciliğin en önemli adımlarından biri mevcut kaynakları sürdürülebilir kullanabilmek. Bu kurulum sayesinde, kooperatif artık kendi enerjisini tükettiği yerde üretebilecek. Aylık olarak ortalama 90 TL’lik fatura tasarrufu ile birlikte kullanılacak batarya sayesinde 3 saat boyunca elektrik kesintisinden etkilenmeyecek.”