Under the Same Sun

 Tasarım
Stephanie Deumer

Proje Yeri
Alula, Suudi Arabistan

Tamamlanma Tarihi
2022

Fotoğraflar
Lance Gerber, Stephanie Deumer

 Stephanie Deumer tarafından geliştirilen Under the Same Sun enstalasyonu, güneşin maddi gerçekliği ve ürettiği enerji ile yarattığı görüntüler ve formlar arasında bağlantı kurarak sığınaktaki bitkilerin fotosentez yapmasına ve büyümesine olanak tanıyor.

Suudi Arabistan’daki Desert X AlUla 2022 için yaratılan Under the Same Sun, güneşin maddi gerçekliği ve ürettiği enerji, görüntüler ve formlar arasındaki karmaşık ağı inceliyor. Kanadalı sanatçı Stephanie Deumer tarafından geliştirilen bu multimedya enstalasyonu, yer altına batırılmış yerli bitkilerden oluşan bir sera sunuyor.

Sanatçının simülasyona yakın ve sürükleyici ortamlara yönelik devam eden keşfinin bir parçası olarak, bu çalışma teknolojik ve görsel araçlarla hayatın yeniden üretimini yansıtıyor. Yer üstü manzarasını içeren görüntüler, serayı ışıkla yıkayarak bitkilerin fotosentez yapmasına ve büyümesine olanak tanıyor.

Bir bütün olarak enstalasyon, aynı zamanda gömme odanın çatısı olarak da hizmet eden güneş panelleri tarafından destekleniyor. Büyük bir su birikintisi şeklini alan güneş panelleri, çöl zeminiyle aynı hizada duruyor, serap benzeri görünüme sahip sığınağı ima ediyor.

Açıkta kalan gabion duvarlar yerel taşla doldurulurken, kerpiç tezgah ve çelik kirişlerle birlikte genel tasarım, enstalasyonun yapısına ve işlevine sadık bir etki yaratıyor. Güç ünitesi ve güneş enerjisi, sistemin atan kalbi olarak ön plana çıkıyor.

Kırılgan bitki yaşamı için bir sığınak olan yapı, aynı zamanda sergiyi izlemek için çöl manzarasında yürüyen ziyaretçiler için serin bir soluklanma sağlıyor.