Ultimo Devlet Okulu

Mimari Tasarım
DesignInc, Lacoste + Stevenson Architects, bmc2 architectes

Proje Yeri

Ultimo, Avustralya

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
1100 m²

Fotoğraflar
Brett Boardman

DesignInc , Lacoste,  Stevenson, bmc2 mimarlık tasarımı Ultimo Devlet Okulu, iç ve dış mekan arasındaki sınırları bir araya getirerek kullanıcılarını öğretme ve öğrenme fırsatlarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Çoğu çocuğun apartmanlarda yaşadığı Sidney’in yoğun kentsel bir bölgesinde yer alan Ultimo Devlet Okulu, bahçeler ve açık teraslar içinde sınıflar oluşturarak çocukların doğa ile ve yaşamla olan duyusal bağlantılarını geliştiriyor.

Yeni okul, esnek öğrenme alanları ve iç ve dış mekan arasındaki güçlü bağlantılar aracılığıyla öğretimde önde gelen pedagojik yöntemleri uygulanabilir kılıyor. Aynı zamanda çok işlevli mekanlar, öğrencileri ve öğretmenleri çeşitli öğretme ve öğrenme fırsatlarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Yapının tasarımında, okulu bir dizi teras olarak düzenleyebilmek için arazinin dik yamacından yararlanılmış. Mekanların kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmak için, tüm teraslar ve çatılar bahçeler veya oyun alanları haline getirilip öğretim alanlarının doğrudan dış mekanlarla bağlantısı sağlanmış. Her oyun alanının kendi kullanımına uyarlanmış kendine özgü bir atmosferi olup yakın çevrede yaşayanların kullanımına açık hale getirilmiş. Bu sayede, okulun okul saatleri dışında da canlı ve yeni bir mekan olması hedeflenmiş.