Alışılagelmiş dik açılı normları yıkan ve köşeyi farklı bir yaratıcılıkla ele alan 7 proje…

Köşe bitişine getirdikleri çözümlerle dikkat çeken dünyanın farklı coğrafyalarından seçilen 7 yapı, bulundukları köşenin zorladığı geometriyi daha da ileri götürerek etkileyici bir köşe yapısına dönüşüyor.

Mimarlıkta dar açılı köşe bitişleri, programatik açıdan zorlayıcı çözümlere yol açarken bir taraftan da yenilikçi ve ilham verici tasarımların önünü açıyor. Köşeyi keskin ve sivri bir bitişle ele alan yaklaşımların yanı sıra, küt bitişli, köşe pencereli veya daha yumuşak bir formla biten çözümler de geliştirimiş. Oluşan kama biçimli iç mekânlara getirdikleri plan çözümleriyle dikkat çeken bu farklı yapıları bir araya getirdik.

1. Avustralya Evi, Andrew Burns Architects (Niigata, Japonya)

Avustralyalı sanatçıların Japon topluluklarla birlikte çalışmalar yürüttüğü, atölye ve sergi mekânı olarak kullanılan Avustralya Evi, Japonya’nın Niigata kentinde bulunan kırsal bir bölgede yer alıyor. Avustralya çiftlik evlerinden ilham alan yapı, üçgen formun zorlayıcı özelliğini ilginç ve çekici bir hale getiriyor.

         

2. Üçgen Ev, E2A Architects (Winterthur, İsviçre)

İsviçre’nin Winterthur kentinde eski bir sanayi mahallesinde yer alan Üçgen Ev, sıra dışı formuyla dikkat çekiyor. Mevcut eski bina sırasına yeni bir yorumla eklemlenen evde köşe cephesi oluşturularak, dikey pencereler tasarlanmış.

         

3. On the Corner, EASTERN Design Office (Higashiomi, Japonya)

Japonya’nın Shiga Prefecture bölgesinde, pek çok büyük ölçekli fabrika yapısının bulunduğu bir üretim alanında yer alan On the Corner, sivri uçlu, üçgen bir parselin üzerine inşa edilmiş.

           

4. Triangolo, sebastian nagy | architects (Nitra, Slovakya)

Slovakya, Nitra’da yer alan Triangolo Apartmanı, Nitra yaylaları, Zobor Dağı ve Nitra Nehri’nin kıvrımından ilham alınarak tasarlanmış. Üçgen, sivri balkonları ve dalgalı geometrik formuyla dikkat çeken yapıda farklı büyüklüklerde konut birimleri yer alıyor.

         

5. 5-9 Roslyn St, Durbach Block Jaggers Architects (Potts Point, Avustralya)

Avustralya’nın Potts Point bölgesinde yer alan 5-9 Roslyn Street Potts Point, 200 m2’den daha küçük, üçgen bir parsel üzerinde konumlanıyor. Yapının köşe ucu yuvarlatılarak geri çekilmiş ve bu alan kamusal kullanıma ayrılmış.

         

6. Tres Picos Tower, LBR&A (Mexico City, Meksika)

Tren Picos ofis binası, Meksika’nın başkenti Mexico City’de, üç cadde ile çevrili, 167 metrekarelik bir alanda konumlanıyor. İki çelik levha duvar arasına yerleştirilmiş 10 katlı cam bir prizmadan oluşan yapının, bulunduğu dar alandan maksimum seviyede yararlanması sağlanmış.

       

7. Lawley Dağı Evi, Robeson Architects (Perth, Avustralya)

Perthli mimar Simone Robeson’un kendisi için tasarladığı Lawley Dağı Evi, Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth’de 180 m2’lik üçgen bir parsel üzerinde bulunuyor.

       

Bu dosya Architizer’dan derlenmiştir.