Toyota Vowen City

Bjarke Ingels Group ve Toyota Motor Corporation işbirliğiyle tasarlanan, Fuji Dağı’nın eteklerinde yer alacak Toyota Woven City, mobilitenin yeni formlarını içerek, yenilikçi çözümler sunuyor.

BIG, Japonya’daki ilk girişimi olan Toyota Woven City’yi açıkladı.

Shizuoka’daki Susono şehrinde eski bir fabrika tesisinde yer alacak Toyota Woven City, “hareketlilik, özerklik, bağlantısallık, hidrojenle çalışan altyapı ve endüstri işbirliğini test etmek ve iyileştirmek için yaşayan bir laboratuvar” olarak tasarlanmış.

Karbon nötr bir topluma ulaşmayı hedefleyen tasarım; araçlar, alternatif hareket formları, insanlar ve doğa arasında yeni bir denge oluşturacak bir şehir öneriyor. 2021 yılı başında inşa edilmesi planlanan şehir; güneş enerjisi, jeotermal enerji ve hidrojen yakıt hücresi teknolojisini kullanarak “daha ​​güvenli, yaya dostu ve esnek bir sokak ağı” oluşturmayı hedefliyor.

Woven City’de sokaklar ve caddeler üç kategoride tanımlanıyor. İlki, yüksek hızlı trafiği doğuran sürücüsüz araçlar için tasarlanan birincil cadde. İkinci cadde türü; bisiklet, scooter, paten gibi daha küçük ölçekli hareketliliği barındıracak rekreasyonel promenad olarak tarif ediliyor. Sonuncusu ise doğa ve insanlar için ayrılmış lineer park niteliğinde. Bu caddeler, organik bir ızgara formunda şehri oluşturuyor.