Tian Han Kültür Parkı

Mimari Tasarım
WCY Regional Studio

Tasarım Ekibi
Chang Lyu, Sheng Ouyang, Yuxing Wang, Zhichuan You, Ziwei Gu, Peng Fan, Chu Li, Wenhao Guo, Qin Li, Jianan Wang, Xinrui Dong, Tong Liu, Min Yang, Shuai Yin, Lijun Huang

Proje Yeri
Changsha, Çin

Tamamlanma Tarihi
2018

Toplam İnşaat Alanı
12432 m²

Fotoğraflar
Li Yao, Biao Hu, Jing Qi

WCY Regional Studio tarafından tasarlanan Tian Han Kültür Parkı, bölgedeki köy yerleşiminin yansıması olarak fiziksel çevre ile sürekli ilişki halinde olduğundan kullanıcılarına çok yönlü bir deneyim imkanı sağlıyor.

Tian Han Kültür Parkı, Çin’in Changsha kentinde Çin Halk Cumhuriyeti Milli Marşı’nın sözlerini yazan Tian Han’ın 120. doğum günü kutlamaları için yerel yönetim tarafından inşa edilmiş. Aynı zamanda Çin modern drama sanatının gelişiminin öncüsü ve kurucusu olan Tian Han’ın sanatsal başarıları, sergileme, drama performansı ve yerel drama eğitimi fonksiyonlarını entegre eden bu kültür parkı ile anılıyor. Tasarımın yerleşim düzeni, bölgenin eski mahalle düzenine dayanıyor. Araziye konumlandırılan sanat galerisi ve koleji, ziyaretçi hizmet merkezi ve otel, antik opera sahnesi, milli marşın meydanı, Tianhan bronz heykeli ve opera caddesi birbiriyle entegre edilmiş ve bahçenin dairesel yolu ile organik olarak bağlantılı hale getirilmiş. İnşa edilen tekil yapı bağımsız ve bölgedeki köy yerleşiminin bir yansıması olarak fiziksel çevre ile belirli bir sürekli ilişki sürdürüyor. Bu durum da arazide çok yönlü bir deneyim imkanı sağlıyor.

Tian Han Kültür Parkı’nın tasarımı yerel bağlam ile birlikte düşünülmüş. Yerel iklim ve topografik çevre ile entegre edilen tasarım, kullanıcıları kültürel gelenek ve sosyal yaşamı keşfe çıkarırken aynı zamanda arazinin yerel unsurlarının fark edilmesini sağlıyor. Doğada konumlanan gri renkli yapı, siyah tuğla, beton, çimento karolar ve ahşap gibi geleneksel malzemelerden yapılmış. Sürekli kemer duvar ile devam eden yapının yoğun ritüeli, ışığın ritmini ince kemerli çatı ile içeriye taşıyor. Tarihin izlerini ve anıt mimarisinin birikimini sunan yapı, yerel özelliklerle birlikte manevi bir mekan yaratıyor. Kültür parkının çekirdeği konumundaki sanat galerisi uzun Mimari Tasarım: WCY Regional Studio Tamamlanma Tarihi: 2018 Fotoğraflar: Li Yao, Biao Hu, Jing Qi Tian Han Cultural Park Changsha, Çin tuğladan bir blok olarak tasarlanmış ve doğrusal olarak düzenlenmiş. Bu yapı Tian Han’ın hayatındaki olayları anlatmak için anıtsal bir alan işlevi de görüyor. Yapının önündeki kesintisiz kavisli duvar, çatıdan ayrılarak bağımsız olarak var olacak şekilde tasarlanmış. Kademeli olarak tasarlanan şeffaf duvar, ana binanın dış duvarı ile dar bir ön boşluk oluşturuyor ve derin bir perspektif ilişkisi oluşturmak için duvarın ucundan zemine ışık geçişi sağlanıyor. Opera sokağının tasarımı yerel yapılara armağan edilmiş. Bölgede bulunan yerel konutlardan ilham alınarak tasarlanan bu sokakta yer alan her köşe, günlük drama yaratımının modern eğitim işlevlerini yerine getirdiğini varsayılan dramatik bir set etkisi sunuyor.