The Noor e Mobin G2 İlkokulu

Mimari Tasarım
FEA Studio

Tasarım Ekibi
Ensieh Khamseh, Arash Nasiri, Semiramis Ghorbani, Amir Nasiri , Mohammad Hosein Azimi , Mahshid Aghakani , Samira Razipour, Ehsan Eskandari Ghalei , Niyousha Ahmadi

Proje Yeri
Abarsaj. İran

Strüktür Mühendisliği
Peyman Khatibi

Elektrik Projesi
Amir Azmayesh

Mekanik Proje
Behrouz Noori

Tamamlanma Tarihi
2018

Proje  Alanı
2.500 m²

Fotoğraflar
Ali Daghigh, Behruz Khamseh , Soroosh Riazi  ,Farid Almasi

FEA Studio tarafından tasarlanan The Noor e Mobin G2 İlkokulu’nun farklı işlevli kütleleri ve bu kütlelerin çeşitli bir araya gelme şekilleriyle tanımlanan açık mekanları, alternatif bir eğitim modeline imkan sağlıyor ve öğrencilerin farklı eğilimlerine yanıt vermeyi amaçlıyor.

The Noor e Mobin G2 İlkokulu, dünyadaki güncel tekniklere dayanan farklı bir eğitim atmosferini ücretsiz olarak sağlayan bir sivil toplum kuruluşu Noor e Mobin için inşa edilmiş. Tasarım, ciddi bir öğrenimin yalnızca klasik okul binası ve eğitim sistemiyle sağlanacağı düşüncesinin aksine, öğrenmenin nihai amacına odaklanarak eğitimin her yerde olabileceğini savunuyor. Tasarım ekibi, farklı eğitim sistemi ve bu sistemin açık-kapalı mekanlarıyla öğrencilerin özgürlüğünü tasarımın temel kriterlerinden bir olarak ele almış.

İran’ın Semnan Eyaletinde, Bastaam’ın uzak bir bölgesindeki 20 hektarlık bir alanda konumlanan yapı farklı işlevleri içeren bölümlere ayrılarak, öğrencilerin farklı eğilimlerine yanıt vermeyi amaçlıyor. Çocukların yaratıcılıkları ve yeteneklerini artırmayı ve onları iyi birer vatandaş olarak yetiştirmeyi amaçlayan kuruluş, öğrencilerin depolanan bilgileri ezberlemesine değil, bu bilgilerle neler yapabileceklerine ve nasıl bir performans sergileyeceklerine önem veriyor.

Yapı, çok amaçlı atölyeler, stüdyolar ve laboratuvarlar gibi birçok farklı işlevi barındıran kapsamlı bir programa sahip ve her işlev benzersiz tekil bir kutuda detaylandırılmış.  Bu kütlelerin farklı bir araya gelme şekilleriyle tanımlanan yeşil alanlar, oyun ve dinlenme alanları, okula bir mahalle görünümü vererek yapıyı şimdiye kadar gördüğümüz eğitim yapılarından ayrıştırıyor.

Yerel malzemelerle ve düşük bir bütçeyle inşa edilen The Noor e Mobin G2 İlkokulu, yaklaşık 750.000 dolara malolmuş.