“The Japanese House: Architecture & Life After 1945”

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında yeniden inşa edilen Japonya’daki konut tasarım ve uygulamalarının gelişim sürecini işleyen ve Kenzo Tange, Toyo Ito, Kazuyo Sejima, Sou Fujimoto, Shigeru Ban gibi önemli isimlerin çalışmalarını içeren “The Japanese House: Architecture & Life After 1945” sergisine Google Arts & Culture’dan ulaşılabilir.

Japonya Vakfı, MAXXI, Barbican Center ve Ulusal Modern Sanat Müzesi tarafından düzenlenen “The Japanese House: Architecture & Life After 1945” başlıklı sergi Kenzo Tange, Toyo Ito, Kazuyo Sejima ve Shigeru Ban’ın yanında onlardan bir önceki nesli oluşturan ve Batı’da daha az tanınan Shirai, Shinohara, Sakamoto gibi isimlerin ve gelecek vaat eden birçok genç mimarın çalışmalarını içeriyor.

Mimari gelenek ve yeniliğin, doğa ve sanatın, eski ve teknolojinin bir kombinasyonu olan Japon evleri, çağdaş Japonya’nın tüm metropol kültürünün anahtarı. Sergi, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında yeniden inşa edilen Japonya’da konut tasarımı ve uygulamalarının değişim ve gelişim sürecini izleyiciye aktarırken Japon evlerinin etkileyici zenginliğini ve insan-yapı-bağlam arasında beklenmedik bir uyum yaratma kapasitelerini ortaya koyuyor.

Pippo Ciorra liderliğindeki bir ekibin küratörlüğünü üstlendiği sergide çizimler, maketler, fotoğraflar, videolar, röportajlar, filmler, Japon çizgi romanları Atelier Bow-Wow tarafından tasarlanan bir enstalasyon eşliğinde sunuluyor.

Sergiyi ziyaret etmek için tıklayınız.

(Fotoğraf: House NA, Sou Fujimoto © Iwan Baan)