The Infinite Rise Evi

Mimari Tasarım
Earthscape Studio

Proje Yeri
Tamilnadu, Hindistan

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
167 m²

Fotoğraflar
Studio IKSHA

Earthscape Studio tasarımı The Infinite Rise Evi, bulunduğu alandaki yeryüzü şekilleri ile kurduğu diyalog ile insan ve doğa arasında bir köprü görevi görüyor. 

Hindistan’da bulunan Earthscape Studio imzalı The Infinite Rise Evi, sıradağların ortasında yer alıyor. Önünde derin bir vadi bulunan etkileyici dağlar panoramik bir manzara sunuyor. Alan doğal bir kaya yatağına sahip ve mimarlar mevcut olan doğal yeryüzü şeklini bozmak istemiyor. Yapının tasarımında yeryüzü şeklinden ve kayalıklardan ilham alarak yer ile bütünleşik ve bağlamı ile diyalog içinde bir yapı sunuyorlar.

Mekanlar vadiye doğru odaklanıyor; ortada doğal aydınlatma ve havalandırma sağlayan açık bir avlu bulunuyor. Arazinin ana karakteri, rüzgar akışının şiddetli olması, cam bölme için zorlayıcı olabilmesi ve doğrudan maruz kalması durumunda oluşan yoğun ses ile tanımlanıyor. Bu yapıdaki ana tasarım problemi, etkileyici bir manzaraya sahip olmak istenirken aynı zamanda doğrudan rüzgar akışının da istenmesi ikiliğinden doğuyor. Bu nedenle, kayaların antropometrik aktivitelere göre yerleştirildiği ve vadiye doğru açılan bir manzara sağlayan “gabion duvar” önerilmiş. Gabion duvarda kullanılan tüm kayalar çevreden temin edilmiş. Bir manzaraya doğrudan bakmak ile dolaylı bakmak arasında her zaman bir fark vardır: Dolaylı bakış her zaman ilgi çekici bir faktör oluşturuyor ve mekanı keşfetme isteğini artırıyor. Bu gabion duvar için de bu önemli bir faktör, The Infinite Rise etrafındaki etkileyici dağ manzaralarına çeşitli perspektif bakışlar sunuyor.

Mekanlar arasındaki duvarlar dökme topraktan oluşuyor ve duvarlarda kullanılan çamur inşaatta kolaylık sağlayan şantiyeden temin ediliyor. Zemin kaplaması, içerideki alanların dış ortam sıcaklığından daha serin tutulmasına yardımcı olan yeşil oksitten yapılmış. Yaz aylarında mekandaki aşırı sıcaklık artışını önlemek için oksit döşeme ve açık avlu kullanılmış. Böylece mekanların içindeki serin sıcaklığı korumak mümkün oluyor. Oda ile gabion duvar arasındaki su kütlesi, dışarıdan içeriye doğru hareket eden sıcak hava sıcaklığının düşürülmesine yardımcı oluyor. Bina genelinde kullanılan ahşapların tamamı hurdadan toplanarak kapılarda, bar masasında, koltuklarda, bar taburelerinde ve mutfak dolaplarında yeniden kullanılmış. “Sonsuzluk Havuzu”, karşıdaki vadi ve dağ manzarası eşliğinde yüzme deneyimi sunmak için tasarlanmış. Alanın doğal yeryüzü şekli bozulmamış ve bina doğayı deneyimlemeye yardımcı olacak şekilde kamufle edilmiş.