The Îles-de-Boucherville Ulusal Parkı Keşif ve Hizmet Merkezi

Proje Adı: The Îles-de-Boucherville Ulusal Parkı Keşif ve Hizmet Merkezi

Mimari Tasarım: Smith Vigeant Architectes

Proje Yeri: Boucherville, Kanada

Tasarım Ekibi: Stéphan Vigeant, Anik Malderis, Cindy Neveu, Mariana Segui, Maxime Varin

Tamamlanma Tarihi: Haziran 2017

Proje Yöneticisi: Daniel Smith

İşveren: SEPAQ

Mühendislik: WSP and Bouthillette Parizeau

Peyzaj Mimarlığı: BC2

Genel Yüklenici: Construction R. Bélanger

Alan: 510 m2

Fotoğraflar: Adrien Williams

Montreal şehir merkezinden yalnızca birkaç dakika uzakta mükemmel açık hava deneyimleri sunan The Îles-de-Boucherville Ulusal Parkı’nın içinde, Smith Vigeant Architectes tarafından tasarlanan yeni bir Keşif ve Hizmet Merkezi inşa edildi.

Merkez hem park ziyaretçileri için ana karşılama noktası hem de Quebec’teki ulusal parkların bir merkezden yönetildiği SEPAQ (Société des établissements de plein air du Québec) için bir vitrin olma işlevi görüyor.

Tamamıyla yerel ahşaptan üretilmiş merkez binası, SEPAQ’ın ahşap inşaatta mükemmelliğin temsilcisi olduğu iddiasını ve Smith Vigeant Architectes’in ahşap yapım tasarımındaki uzmanlığını doğruluyor.

Bu projenin kavramsal kalitesi, entegre bir tasarım süreci ile mimarlar, mühendisler ve SEPAQ ekibi arasındaki aktif işbirliğinin bir sonucu. Merkez, doğayı keşfetmek için ziyaretçileri davet ediyor ve sosyal etkileşim için bir yer sağlıyor.

Bina çevresel performansta yüksek standartları yakaladığı ve araziyle uyum sağlayacak biçimde tasarlandığı için projenin mimari tasarımının çevreye saygı duyduğu ve çevresini yansıttığı söylenebilir.

Yapının dalgalı formu ve binanın araziye yerleşimi ağaç kesimini en aza indirgemek ve ziyaretçileri çevreyi keşfetmeleri konusunda cesaretlendirmek için özel olarak tasarlanmış.

Tasarıma akışkan bir hareket katan bu dalga formu, bütün binayı örten birbiri ardına sıralanmış ahşap çıtalardan oluşan dokulu bir kaplama ile vurgulanır. Bu kaplama aynı zamanda bir filtre görevi görür ve söğüt yapraklarını hatırlatan, dans eden gölgeler oluşturur. Tavanda yer alan eğrisel kanal benzeri oyuklar ve çatı ışıklığı içeriye daha çok doğal ışık girmesine ve doğal havalandırmanın artmasına yardımcı olur.

The Îles-de-Boucherville Ulusal Parkı Keşif ve Hizmet Merkezi, 2017 yılında Amerikan Mimarlık Ödülüne layık görülmüş bir proje.