“The Best Weapon”

Snøhetta, Nobel Barış Merkezi için, adını Nelson Mandela’nın “En iyi silah oturmak ve konuşmaktır” sözünden alan “The Best Weapon” adlı tasarımını ilk olarak New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi plazasının önünde halka tanıttı.

New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi plazasının önüne geçici olarak yerleştirilen Snøhetta tasarımı “The Best Weapon” isimli barış bankı, diplomasinin ve diyaloğun sembolü olarak tasarlanmış. Nobel Barış Ödülü’nün her yıl verildiği Oslo Belediye Binası ile Nobel Barış Merkezi yakınındaki kalıcı yerine taşınacak olan The Best Weapon, adını Nelson Mandela’nın “en iyi silah oturmak ve konuşmaktır” sözünden alıyor.

En alçak noktası zemine dokunan bir yay şeklinde tasarlanan bankın tasarımında, kullanıcıların bu formla birbirine yakınlaşması ve samimiyet kurması amaçlanmış. Kentin içinde insanları bir araya getiren bir dinlenme alanı oluşturan bank, aynı zamanda sosyal etkileşimi güçlendiren bir mekan yaratıyor.

Barışın ön şartının insanları bir araya getirmek olduğunu ifade eden Snøhetta’nın kurucusu Kjetil Trædal Thorsen, tasarımın etkileşimi güçlendirirken bir yandan da sembol olabileceğine inandığını da belirtiyor.