Tecla

Mario Cucinella Architects ile WASP, aynı anda çalışan birden fazla 3B yazıcıyla, toprak malzemeden dairesel bir konut modeli üretiyor.

Mario Cucinella Architects ve WASP iş birliği ile tasarlanan ve İtalya’nın Ravenna kentinde üretilen Tecla, yerel topraktan oluşan ve her iklime uyarlanabilen yenilikçi, sürdürülebilir bir konut modeli.

Adını teknoloji (technology) ve kilden (clay) alan yapı, en eski malzemelerden olan toprağın performansını en üst düzeye çıkardığı gibi yerel ham maddelerin dijital tasarımla birleştiği binaların ve yeşil ekonominin geleceğini şekillendiriyor. Getirdiği sürdürülebilir çözümün yanında, 3B baskı teknolojisinin sınırlarını da zorlayan Tecla’nın çift kubbeden oluşan formu, hem strüktür hem çatı hem de dış cephe kaplaması olarak çalışıyor.

Tecla, aynı zamanda birden fazla Crane WASP yazıcı kullanılarak inşa edilen ilk eko-habitat. İnşaat süreci karmaşık bir toplama, karıştırma ve pompalama sisteminden oluşuyor. Hareketi optimize edebilen, çarpışmaları önleyen ve eş zamanlı çalışmayı sağlayan yazılım sayesinde iki baskı kolu senkronize edilmiş. Yapının 200 saatlik bir baskı sonucunda 2021’in bahar aylarında tamamlanması planlanıyor.