“Tasarıma Değer” Tasarım Yarışması 2020

“Tasarıma Değer” Tasarım Yarışması, üniversitelerin Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık ve İç Mimarlık bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerini “yeni dünya” temasıyla nevresim deseni tasarlama davet ediyor.

Değişen dünyayla birlikte daima kendini yenileyen tasarım kavramı her geçen gün sınırlarını genişletmeye devam ediyor. Hayal gücümüzün ve bakış açımızın farklı bir boyut kazandığı şu günlerde, tasarımın ve tasarımcının ruhu da yeniden şekilleniyor. Toplumların izlenimlerini ve duygularını yansıtmak açısından güçlü bir araç niteliği taşıyan tasarımlar, şüphesiz ki bu değişimin en iyi örneklerini gözler önüne seriyor. Toplumdaki bireyleri ve tüm toplumları bir araya getirme gücüne sahip olan tasarımcılar ise değişen dünya düzeniyle birlikte yeniden düşünmeye, hayallerini tazelemeye ve kendi “yeni dünya”larını tasarımlarına yansıtmaya yöneliyor. Peki genç tasarımcıların yeni dünyadan beklentileri nasıl şekilleniyor? Geleceğin tasarım ruhu içinde neler saklıyor?

“Tasarıma Değer” yarışması Sümaş Tekstil San. Tic. A.Ş bünyesinde yer alan Cotton Box tarafından düzenlenen bir tasarım yarışması. Üniversitelerin Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstriyel Ürünleri Tasarımı, Mimarlık ve İç Mimarlık bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin katılacağı yarışmada, katılımcılardan “Yeni Dünya” temasıyla nevresim deseni tasarlamaları isteniyor. Ev tekstili sektöründe yeni tasarımcılarının yetiştirilmesini desteklemek amacıyla düzenlenen “Tasarıma Değer” yarışması, ev tekstilinde tasarım kavramını ön plana çıkarmayı, tasarıma ve tasarımcıya değer katmayı ve tasarım alanında kariyer yapmak isteyen genç yeteneklerin yolunu aydınlatmayı hedefliyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Yarışma Takvimi
Son başvuru tarihi: 5 Şubat 2021
Jüri ön elemesi: 8-15 Şubat 2021
Dijital halk oylaması: 18 Şubat-1 Mart 2021
Jüri oylaması: 4-11 Mart 2021
Sonuçların açıklanması: 15 Mart 2021

Jüri
Nuri Turgut, Cotton Box Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Emin Turgut, Cotton Box Yöneticisi
Bahar Yeniçeri, Cotton Box Tasarım Ekibi
Büşra Uğraş, Cotton Box Tasarım Ekibi
Burcu Yıldırım, İstanbul Moda Akademisi Eğitmeni
İpek Üstün Karaca, İstanbul Moda Akademisi Eğitmeni
Fulya Bozkurt, Marie Claire Maison Genel Yayın Yönetmeni
Tuba Yıldırım
Sibel Çikler, Sosyal Medya İçerik Üreticisi

Jüri Oylaması Ödülleri
Birincilik Ödülü: Arkadaşın ile Milano Tasarım Bienali
İkincilik Ödülü: Macbook Pro
Üçüncülük Ödülü: İstanbul Moda Akademisi Eğitim Programı

Halk Oylaması Ödülleri
Birincilik Ödülü: Cotton Box’tan 1.000 TL’lik hediye çeki
İkincilik Ödülü: Cotton Box’tan 750 liralık hediye çeki
Üçüncülük Ödülü: Cotton Box’tan 500 liralık hediye çeki