Tadao Ando Architect & Associates Tasarımı “He Sanat Müzesi”…

Tadao Ando Architect & Associates, Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nde yer alacak olan He Sanat Müzesi’ni tasarladı.

Tadao Ando Architect & Associates, Çin’in güneyindeki bölgesel Lingnan kültürüne adanmış ilk sanat müzesi olan He Art Museum’u (HEM) tasarladı. Küratörlüğünü Feng Boyi’nin üstlendiği “From The Mundane World” başlıklı sergi ile 21 Mart 2020’de açılması planlanan müze, ayrıca ulusal ve uluslararası birçok sanatçının 400’den fazla sanat eserine ve He ailesinin geniş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapacak.

Güney Çin’in binlerce yıla yayılan zengin kültürünü ve Lingnan mimarisini doğuran etkileri sentezleyebilen bir müze yaratmak hedeflenmiş. HEM, Lingnan için sanatsal ve bölgesel bir merkez noktası olarak hayal edilmiş.

Tasarımın kavramsal yaklaşımı “antik Çin kozmolojisi, felsefesi, Batı tarzı ışık kullanımı ve Lingnan’ın çevresi”ne dayanıyor. Kompozisyonda, merkezi “gök kuyusu”ndan sergi alanlarına akan doğal ışık vurgulanmış. Dairesel şekliyle iki çift sarmal merdiven barındıran bir atriyum “geleneksel Çin mimarisinin modern bir yorumu olarak karşımıza çıkıyor.

Lingnan’ın mirasında bulunan sahil pavyonlarından esinlenen tasarım ekibi, binayı saran ve giriş yolunu belirten bir gölet oluşturmuş. 300 metrekarelik esnek bir eğitim alanını da içeren projede, zemin kattaki kitapçı ve kafe içeren kare galeri hariç tüm alanlar dairesel.

(Kaynak: Archdaily, Görseller: HEM)