Svendborg Uluslararası Denizcilik Akademisi

Mimari Tasarım
EFFEKT Architects, C.F. Møller Architects

Proje Yeri
Svendborg, Danimarka

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
11 800 m²

Fotoğraflar
Rasmus Hjortshøj

Danimarkalı mimarlık stüdyoları EFFEKT ve C.F. Møller Architects tarafından tasarlanan Svendborg Uluslararası Denizcilik Akademisi; esnek yapısı, liman kullanımı ve çevresiyle entegrasyonuyla geleceğin eğitim kurumları için ilham verici bir örnek oluşturuyor.

Danimarka’nın eski liman ve gemicilik kenti Svendborg’da bulunan yeni SIMAC (Svendborg Uluslararası Denizcilik Akademisi), şehir ve limanı bütünleştirmesi sebebiyle geleceğin eğitim kurumları için yol gösterici olarak görülüyor. Svendborg’daki yeni SIMAC, Danimarka’nın en büyük denizcilik eğitim kurumu ünvanını elinde tutuyor. Yeni SIMAC, şehrin çeşitli yerlerine dağılmış olan akademiyi 1000 öğrenci kapasiteli yapıda birleştiriyor. 12 500 m²’lik yapı, danimarkalı mimarlık stüdyoları EFFEKT ve C.F. Møller Architects iş birliğiyle tasarlanmış. Esnek yapısı ve liman kullanımıyla yapı, hem modern eğitim için bir esin kaynağı hem de tamamen endüstriyel bir alandan dönüştürülen eğitim, iş ve dinlenme alanlarıyla yeni bir yaşam bölgesi haline geliyor.
SIMAC, liman gezinti yolu ve çevresindeki kentsel alanlara entegre edilmiş. Yapının kat planı, ortak tesislere halkın erişimine izin verecek şekilde açılmış ve dört meydana köşe oluşturan bir haç şeklinde tasarlanmış. Bu sayede rıhtım, okulun çalışmalarını ve denizcilik erdemlerini vurgulayan bir açık hava laboratuvarı haline gelmiş. SIMAC, şeffaf cephesi sayesinde gündüzleri doğal ışığı iç mekana alırken geceleri ise iç mekan aydınlatmalarının dışa sızmasıyla limanı bir fener gibi aydınlatıyor.
Mimari tasarım, eğitimin fiziksel çerçevesindeki açıklığı ve esnekliği en üst düzeye çıkaran modüler bir kafes yapısına dayanıyor. Taşıyıcı sistem bozulmadan mekan düzeninin atölye ve öğretim odaları için yeniden yapılandırılmasına izin veren tasarım sayesinde yapı esnek bir biçimde kullanılabiliyor. Tasarım, hem büyük sınıf hem de atölye işleviyle kullanılabilen, aynı zamanda ofisler için daha küçük birimlere bölünebilen bir mekansal aralık sağlıyor.
Akademinin merkezinde, yapıyı görsel olarak katlar arasında bağlayan 20 metre yüksekliğinde bir atriyum yer alıyor. Atriyumun etrafında bulunan, kantin, oditoryum ve özel atölyeler gibi merkezi işlevlere sahip dört adet çift kat yüksekliğindeki mekanlar, şehre ve limana bakan cephenin karakterini belirliyor. Yapıdaki merdivenler, bu mekanları takip ederek liman, Svendborg Sund ve şehir manzaralı ortak bir çatı terasına erişimi sağlıyor.

Zemin kat, çift kat yüksekliğindeki mekanlar, atriyum ve çatı terası birlikte yapının sosyal altyapısını oluşturuyor. Bu sayede yapı içerisinde yol bulmak kolaylaşıyor ve akademi birçok farklı etkinlik için bir buluşma noktası haline geliyor.
İç konstrüksiyonda çıplak beton yüzeyler kullanılmış ve yapının zeminlerinde, zemin kattaki ve atölyelerdeki yoğun kullanıma dayanabilecek sağlam yüzey malzemesi uygulanmış. Atriyum ve eğitim odaları arasındaki iç duvarlarda, görünürlük ve diyalog sağlamak için cam açıklıklar tasarlanmış. Yapı; işlevsellik ve kullanıma dayalı, sade ve saf bir şekilde ifade edilmiş.