Suzhou Kültür Merkezi

Mimari Tasarım
Christian de Portzamparc

Proje Yeri
Suzhou, Çin

İşveren
City of Suzhou

Yerel Ortak
Arts Group

Tamamlanma Tarihi
2020

Fotoğraflar
2Portzamparc

Christian de Portzamparc tarafından tasarlanan Suzhou Kültür merkezi, çelik ve alüminyumdan üretilmiş 500 metre uzunluğundaki kabuğun sağladığı ışık yansımaları ve oyunlarıyla, merkezi bir yaya aksının gölle birleştiği alanda su, şehir ve gökyüzünü birbirine bağlıyor.

Suzhou Kültür Merkezi, Wujiang Lakefront Masterplan kamsamında hayata geçirilen bir dizi sembolik projeden biri. Merkezi bir yaya aksının gölle buluştuğu canlı bir alanda yer alan Suzhou Kültür Merkezi, oldukça kısa sürede inşa edilmiş.

Mimari program iki bölümden oluşuyor: Yaya aksının bir tarafında müzik ve performans salonları, diğer tarafında ise müzeler ve eğitim alanları yer alıyor. Tasarım ekibi, bu iki kanadı, yaya aksının üzerinde, çatı seviyesinde birleştirmeye ve gökyüzüne açılan kemer şeklinde bir açıklık oluşturmaya karar vermiş.

Kültür merkezi, çelik ve alüminyumdan üretilmiş 500 metre uzunluğundaki kabuğun sağladığı ışık yansımaları ve oyunlarıyla su, şehir ve  gökyüzünü birbirine bağlıyor. Yer yer yükselen ve gökyüzünü çerçeveleyen metal kabuk, Suzhou’daki geleneksel tiyatroda kullanılan kurdelelere referans verirken, tüm şehrin ve gölün görülebileceği, 40 metre yüksekliğe ulaşan bir platform sunuyor.

Ana binanın devamı niteliğinde olan ve yaya aksının gölle buluştuğu yerde konumlandırılan yapı, aksın kuzey ve güneyinde iki kanada dağıtılmış kültürel tesislere erişim sağlıyor.

Toplamda 202.000 metrekarelik alana dağıtılan program; 1.600 kişilik opera binası, 600 kişilik modüler salon, iki müze, kongre merkezi, kafeler, restoranlar, sinema ve alışveriş merkezini içeriyor.