Sumei Skyline Coast Butik Otel

Mimari Tasarım
GS Design

Proje Yeri
San Ya Shı, China

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
3200 m²

Fotoğraflar
Ao Xiang

GS Design tasarımı Sumei Skyline Coast Butik Otel; mavi gökyüzünü, uçsuz bucaksız okyanusu, kumsal ve palmiyeleri, beyaz kemer çerçeveler içerisinde bir araya getirerek kullanıcılarına doğadan esintiler sunuyor.

Sumei Skyline Coast Butik Otel, Sanya, Hainan’da popüler bir turistik cazibe merkezi olan “The Skyline Coast” yakınında, kullanıcılarının uçsuz bucaksız deniz manzarasının keyfini çıkarmasını sağlayan doğal ambiyansta insanların ruhlarını rahatlatabilecek dalga sesleriyle çevrili. Tasarımcılar, yapının cephesinde doğadan ilham almışlar. Dış cephe, kıyı boyunca yükselip alçalan okyanus dalgaları gibi görünürken; iç mekanlar misafirlere sonsuz mavi okyanusu çerçeveleyen manzaralar  sunuyor.

Geleneksel lobilerden farklı olarak otel lobisini resepsiyon, oturma alanları, fotoğrafçılık ve ikindi çayı için salon içeren bir mekan haline getirilmiş. Dolambaçlı kıyı şeridinden ilham alan tasarımcılar, mekanın sınırını çok işlevli bir platforma dönüştürüyor, havuz ve okyanusla zengin katmanlı görsel bir efekt sunuluyor.

Mavi gökyüzü, uçsuz bucaksız okyanus, kumsal ve palmiyeler, estetik orantı sayesinde beyaz kemer çerçeve içinde bir araya geliyor. Ardışık kemer  pencerelerin arasında dolaşan kullanıcılar okyanus kenarında yürüdüklerini hissediyorlar.

B1 katı, yılın farklı zamanlarında açılan bar ve sonsuzluk havuzundan oluşan bir kompleks olarak kullanılırken az bölmeli serbest yerleşimi sayesinde havuz partileri için de uygun  hale geliyor. Yüzme havuzu, sınırsız okyanus ve sonsuz mavi gökyüzü bütünleşerek misafirlere uçsuz bucaksız okyanusta özgürce yüzme deneyimini sunuluyor.

Uzaktan sisli yeşil tepelere bakan ve uçsuz bucaksız deniz manzarasına yüzünü dönen çatı güvertesi,  seyir, oturma, kaplıca gibi birçok estetik mekana bölünerek değerlendirilmiş. Sığ su, gökyüzünün aynası gibi işlevlenirken taş basamaklar ve oturma alanı mekan düzenini ifade ediyor ve kemerin  yerleştiği kısım fotografik bir nokta oluşturuyor.

Sanatı basit grafik biçimlerle yapıbozuma uğratarak kaplıca alanında derinlikli dikey katmanlı efekt sağlayan bir döngü oluşturulmuş. Estetik dokuyu ile gölge arasındaki ilişkiyi kolaylıkla açıklamak  gün ışığı kullanılmış. Pencere açıklığı mekana dalgaları ve gün batımını getirirken, yatağın hemen üzerindeki tavan penceresi gökyüzünü odaların içine dahil ediyor.