Stonecrop Evi

Mimari Tasarım
Featherstone Young

Tasarım Ekibi
Jeremy Young, Sarah Featherstone, Iris Papadatou

Proje Yeri
Rutland, İngiltere

İşveren
Matthew and Nicky Lyttelton

Yüklenici
John Perkins Projects Ltd, Peter Wallis

Peyzaj Projesi
John Dejardin

Mekanik ve Elektrik Projesi
in-gine

Strüktür Mühendisliği
Conisbee

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
347 m²

Fotoğraflar
Brotherton-Lock, James Brittain

Featherstone Young tasarımı Stonecrop Evi, dönerek yükselen yeşil çatısının tanımladığı avlusu ve farklı kullanımlara yönelik tasarlanan iki kanada yayılmış mekanları ile mahrem ve korunaklı bir konut teşkil ediyor.

Featherstone Young tarafından tasarlanan “Stonecrop”, İngiltere’nin East Midlands bölgesinde, Rutland’da yer alıyor. Koruma altındaki kasabanın sınırındaki arsa, hem yerleşime yakın konumda hem de az ve zayıf hizmet alan bir bölgede bulunuyor.

Tasarım ekibi çevredeki kırsal alanı koruyarak geliştirecek ve bölgeyi canlandıracak bir tasarım stratejisi benimsemiş. Arazinin korumasız olması nedeniyle, mahremiyet ve iklim koşullarından korunma tasarımı şekillendiren temel unsurları oluşturmuş.

Çiftin günlük yaşamına sahne olan ana kütle ve sadece gerektiğinde kullanılacak üç yatak odalı misafir kütlesinden oluşan konut, enerji tasarrufu sağlamak üzere iki kanatlı olarak kurgulanmış. Evin yeşil çatısı, çevredeki peyzajla birleşiyor ve evin kanatları etrafında kıvrılıp yükselerek avluyu tanımlıyor.Bu dairesel avlu doğal havalandırmaya imkan verirken yapıyı güneybatı rüzgarından koruyarak izole ediyor. Çatının en yüksek bölümünün altında iki kat yüksekliğinde bir yaşam alanı yer alıyor. Burada bulunan kütüphane ve çalışma mekanları da güney cephesi manzarasına eşlik ediyor.

Evin dışı ile iç mekanlar arasında bir tampon bölge oluşturan yapı kabuğunda, yerel Clipsham kireçtaşı kullanılmış. Ana hacimde ısı yalıtımı için kalın duvarlar ve minimum açıklıklar, misafirlerin konaklayacağı diğer kütlede ise geniş pencereler ve dış duvarda kesme taş kaplama tercih edilmiş.