SOUR’dan Karbon Hesap Makinesi

İstanbul ve New York merkezli mimarlık ve tasarım stüdyosu SOUR, yapıların gömülü karbon seviyesi ve tedarik zinciri faaliyetlerinin karbon ayak izini hesaplayan bir karbon hesap makinesi geliştirdi.

SOUR, herkesi sorumluluk almaya ve harekete geçmeye teşvik etmek hedefiyle, inşaat faaliyetlerinin sera gazı etkilerini karbondioksit eşdeğerliği (CO2e) açısından ölçen yeni bir karbon hesap makinesi sunuyor. SOUR, kar amacı gütmeyen kuruluş Cool Effect iş birliğiyle hayata geçirdiği bu hesap makinesi aracılığıyla, yapıların gömülü karbon seviyesi ve tedarik zinciri faaliyetlerinin karbon ayak izi hesaplanıyor.

SOUR’un karbon hesap makinesi, ham madde eldesinden fabrikaya iletimine kadar inşaatın her evresini kapsıyor. Bu hesap makinesi, Karbon Liderlik Forumu’nun 1.000’den fazla mevcut binadan oluşan küresel Somut Karbon Kıyaslama Veri Tabanı’nı ve 2021’de Nature’da yayınlanan bir çalışmadan ekolojik bölgeye dayalı olarak tanımlanan Kuzey Amerika temelli karbon toprak stoklarını içeriyor. Böylece tedarik zincirinin ayak izi hesaplanırken, hem mimari projeler hem de ürün tedariği için bir tahmin imkanı sunuyor.

Karbon hesap makinesini kullanmak için tıklayınız.