SOM, 2026 Milan-Cortina Olimpiyat Köyü’nü Tasarladı

Skidmore, Owings & Merrill, 2026 Kış Olimpiyatları için, etkinlikler sonrasında bölge halkı tarafından kullanılacak bir olimpiyat köyü tasarladı.

İtalya’nın Milano ve Cortina şehirlerinde düzenlenecek olan 2026 Kış Olimpiyatları için açılan olimpiyat köyü yarışmasının galibi Skidmore, Owings & Merrill oldu. Yarışmaya dokuz farklı ülkeden 27 grup katıldı.

COIMA SGR, Milano-Cortina Vakfı, Milano Belediyesi ve Lombardiya Bölgesi ile iş birliği içinde hayat bulacak olan olimpiyat köyü, Porta Romana bölgesini dönüştürerek sürdürülebilir bir kompleks sunacak ve olimpiyat sonrası sosyal hedeflere hizmet edecek bir yeni model sunacak. Yenilikçi sürdürülebilirlik özellikleri sayesinde köy, minimum çevresel etki yaratmayı hedefliyor.

Milano’nun kentsel dokusunun ayrılmaz bir parçası olacak şekilde tasarlanan köy, bir dizi kamusal yeşil alanı, iki tarihi yapının dönüşümünü ve kısa vadede olimpiyat sporcularına hizmet edecek altı yeni konut binasını kapsıyor. Olimpiyatların ardından, sporcuların evleri öğrenci konutları; Olimpiyat meydanı yakınındaki park ve demiryolu yan binaları ise sosyal konut olarak hizmet verecek. Meydan, sokak seviyesindeki mağazalar, barlar, restoranlar ve kafelerin yanı sıra pazar ve çeşitli etkinlikler için kullanılacak olan bir mahalle meydanı haline gelecek.