Shonan Kilisesi

Mimari Tasarım
Takeshi Hosaka Architects

Proje Yeri
Shonan, Japonya

İşveren
Shonan Kilisesi

Strüktür Mühendisliği
Hitoshi Yonamine, Ove Arup & Partners Japan Ltd

Akustik Danışmanı
Ayako Hakozaki, Nagata Acouctics

Proje Tarihi
2013

Tamamlanma Tarihi
2014

Arsa Alanı
416 m²

Proje Alanı
176 m²

Fotoğraflar
Koji Fujii, Nacasa&Pertners Inc.

Takeshi Hosaka Architects tarafından tasarlanan Shonan Kilisesi’nin farklı yüksekliğe sahip, kavisli altı çatısının arasından süzülen ışık ibadete uygun bir mekan yaratıyor.

Japonya’nın Kanagawa eyaletindeki Shonan bölgesinde yer alan Shonan Protestan Kilisesi, bölgeye hizmet eden 50 yıllık bir şapelin artan nüfusa yetersiz kalması üzerine tasarlanmış.

Az katlı yapılardan oluşan yerleşim için için inşa edilen kilisenin mekanları tek katta çözülmüş. Farklı yüksekliklere sahip, kavisli altı çatı, yaratılışın altı gününü temsil ederken bu çatıların arasından süzülen ışığın ibadete uygun bir ortam yaratması hedeflenmiş. Yapı, ibadet süresi boyunca dolaylı ışık alacak şekilde tasarlanmış.

Kilisenin brüt beton duvarındaki oyuklar iç mekan duvarında bir ritim oluştururken akustik levhalar için de bir alan yaratmış. Bu oyuklara yerleştirilen içbükey levhalar ile sesin iyileştirilmesi mümkün kılınmış.

Kavisli çatıların en alçak noktasına yerleştirilen oluklar, duvar boyunca açık bırakılarak yağmur suyunun akışının dışarıdan izlenebilmesi sağlanmış.