Shenzhen Rehabilitasyon Merkezi

Stefano Boeri Architetti tarafından tasarlanan, yarışma galibi Shenzhen Rehabilitasyon Merkezi, kentsel dokunun parçası, kentin gündelik yaşamına entegre ve tamamen erişilebilir bir bina olarak tasarlanmış.

Stefano Boeri Architetti’nin merkez ve Çin ofisi iş birliği ile tasarlanan, uluslararası yarışma galibi Shenzhen Rehabilitasyon Merkezi, Çin’in gelişen Shenzhen bölgesinde inşa edilecek.

Peter Cook ve Sou Fujimoto gibi önemli isimlerden oluşan jürinin ödüle layık gördüğü projenin çıkış noktası, engellilik kavramının bir azınlığın maruz kaldığı süreç olarak değil, herkesin hayatının en az bir döneminde yaşayabileceği bir durum olarak algılanması olmuş. Bu sebeple rehabilitasyon merkezi, kentsel dokunun bir parçası, kentin gündelik yaşamına entegre ve tamamen erişilebilir olarak tasarlanmış.

Shenzhen Rehabilitasyon Merkezi; doğa, mimari ve biyolojik çeşitliliği birleştiren, rehabilitasyona adanmış iç bahçeleriyle bir dizi yeşil alanı içeren sürdürülebilir bir sistem tanımlıyor. Doğal bitki türlerini barındıran terapötik çatı bahçeleri ile bitişik kamu parkının sürekliliği sağlanıyor ve iç ile dış arasındaki ilişki güçlendiriliyor.

Bina rehabilitasyon, eğitim, eğlence, sanatsal faaliyetler, konaklama, eğitim, çalışma alanları ve sergileme gibi çeşitli fonksiyonları içeriyor. Hastaların günlük yaşamını desteklemek amacıyla yarışmalar için bir spor merkezi, bireysel ve takım eğitimleri ile fiziksel, duyusal, psişik, zihinsel ve çeşitli engellere yönelik çok sayıda kurs imkanı sunuluyor.