Serdivan 127

Mimari Tasarım
THECATWORK

Tasarım Ekibi
Büşra Koçak, Berk Arinç, Ufuk Polat

Proje Yeri
Serdivan, Sakarya

Statik Proje
Penfield and Smith

İşveren
Remley İnşaat

Tamamlanma Tarihi
2017

İnşaat Alanı
14.000 m²

Fotoğraflar

Alp Eren ALTKAT Architectural Photography

Sakarya, Serdivan’da bulunan, THECATWORK imzası taşıyan “Serdivan 127”, kare ve dikdörtgen planlı modüllerle oluşturulan blokların birbirleriyle olan sistematik ilişkisinin yerleşimi düşünülerek tasarlanmış.

Projenin bulunduğu lokasyondaki kullanıcılar için “yaşam kompleksi” adına yeni bir bakış açısı oluşturmak amacıyla; farklı tipteki 3 daire modülünün kombinasyonları ile iki çeşit blok sistemi oluşturularak yerleşimin içerisindeki tüm dairelerin, hem parsel çeperi hem de iç sokak, avlu ve sosyal alanlar ile ilişki kurması sağlanmış ve proje; toplu yaşam alanı, çevre ilişkisi ve ortak alanlar üçlemesinde yeniden ele alınmış.

Çekirdek etrafına takılan daire modülleri, tüm tip dairelerin cephe kullanımı artırıyor. Bu blokların arazi üzerinde birbirleriyle olan ilişkileri, bir yandan kütlelerin hareketini sağlarken bir yandan gün ışığı, manzara yönelimini kuvvetlendiriyor. Açık çıkmalar ve zemin terasları ile kullanıcıların yapı blokları arasında bulunan peyzajla ilişkisini kuruyor.

Cephede ışık kontrolü metal cephe panelleriyle sağlanıyor.

Yapı bloklarının bodrum katları birleştirilerek otopark, kapalı havuz, sosyal alanlar, depolar ve teknik hacimler konumlandırılmış.

Yerleşim çevresindeki park alanı ve komşu parseller ile ilişkilenen proje “yaşam kompleksi” olgusuna farklı bir vizyon sağlamış. Kullanıcıların yaşam ve kullanım alanlarında çeşitlilik sağlanarak, yaşam kalitesinin artırılması amaçlanmış.